Dvojita penetrace hanka servis

dvojita penetrace hanka servis

V každém případě je ale nezbytné chovat se ke svému tělu hezky i v jiných ohledech než podáváním přírodních léků. U každé nemoci je nutné hodně relaxovat a správně jíst. Spolehněte se na správnou stravu Podobné účinky jako bylinky mají mnohé potraviny. Do každodenního jídelníčku se doporučuje zařadit čočku, brokolici, čokoládu hořkou , ořechy, ovesné vločky, ovoce a zeleninu.

Chybu neuděláte ani s bylinkovými čaji. To je koneckonců nejpřirozenější způsob, jak dostat do těla sílu bylinek. Čtěte na stránkách Esoterika. České balónové létání se může pyšnit novým rekordem! České balónové létání se může pyšnit novým rekordem. Horkovzdušný balón řízený Janem Suchým a Ondřejem Kostrhunem včera stanovil nové rekordy ve třech parametrech v kategorii AX Start balónu proběhl v sobotu Posádka strávila ve vzduchu 9 hodin, 59 minut, urazila celkem ,57 kilometrů a během letu dosáhla maximální výšky 4 metrů.

Nejslavnější falza českých dějin Začal se zajímat o své dějiny a měl ambice zařadit se mezi ostatní vyspělé národy Evropy. O tom, že tento proces byl složitý, svědčí i slavný spor o Rukopis královédvorský a zelenohorský. Emancipační proces českého národa byl nastartován již koncem V dalších letech pak zaznamenal bouřlivý rozvoj.

Velice rychle se začal rozvíjet kulturní, politický i ekonomický život českého národa. Vznikla první česká spořitelna, česká pojišťovna, bylo zakládáno české vyšší školství. Aktivisté národního hnutí však byli německým živlem často zesměšňováni. Český národ podle nich neměl žádnou historii, a jestli ano, jedná se o dějiny prostých zemědělců, kteří nikdy neoplývali bohatou kulturou.

Obrozenci se snažili podat důkaz, který zdokumentuje tradici staré české kultury a literatury. Každá vyspělá evropská literatura totiž disponovala něčím, co ukazovalo na její starobylost. V tomto ohledu měli Češi ve své literatuře mezeru. Jana Křtitele ve Dvoře Králové sedm pergamenových dvojlistů.

Podle tehdejších odhadů měly být vytvořeny ve Ta měla být ještě starší, měla pocházet z předkřesťanské doby. V českých intelektuálních kruzích vyvolaly oba Rukopisy obrovskou senzaci. Ale už krátce po jejich nálezu vyvstaly první pochybnosti.

Kupodivu útok na ně nebyl veden ze strany Němců, ale z vlastních řad. Rukopis královédvorský zatím zpochybněn nebyl, ale Rukopis zelenohorský se zdál být podezřelý, a to nikomu menšímu než Josefu Dobrovskému — Rukopisy se staly tichým protestem proti politice přicházející z Vídně.

Pokud někdo měl o pravosti Rukopisů pochybnosti, raději si je nechával pro sebe. V opačném případě se vystavoval riziku, že bude prohlášen za zrádce národa. Čtěte na stránkách 21 století. Muslimská šéfová BBC, co dává prostor islamistickým extremistům, jmenována šéfovou náboženských programů Redaktorka BBC, co jako průvodce dokumentárních pořadů vybírala sympatizanty Islámského státu, byla jmenována novou šéfovou náboženských programů této korporace.

Fatima Salaria je už druhým muslimem, který tuto pozici zastává po Aaqilu Ahmedovi, který se stal šéfem BBC přes náboženství a etiku v roce Ta se zaměřovala na sledování Anthonyho Smalla — rovněž známého jako Abdul Haqq — tj. Ten byl také v roce zatčen v Doveru a později obviněn ze spiknutí za odchod do Sýrie, aby tam bojoval za Islámský stát, když předtím po internetu rozšířil spoustu teroristických materiálů. Na konci loňského roku se referovalo o vnitřních tlacích na zlepšení reportáží o jiných náboženstvích, do čehož by mohlo patřit vysílání pro muslimy zvané páteční modlitby.

Čtěte na stránkách AC Kolega redaktorů České televize chce, aby se 12leté holčičky dívaly v šatně na pyje mužů Navíc označil ty, kteří s tímto nesouhlasí, za netolerantní. Odpověď předního amerického novináře zněla: Abychom pochopili, co se okolo nás ve zdravotnictví děje, musíme se na vše podívat s určitým nadhledem jako z letadla , abychom viděli souvislosti, a podívat se i trochu do historie. Nebojte se, budu stručný a věcný.

Nejde o podrobnosti - jde o celkový pohled, celkový obraz. Jsou lidé, kteří nepochopí život, dokud si jej nevyzkouší. Potřebují nejprve věci vidět a prožít, potřebují si je osahat, aby jim porozuměli a pochopili je. A pak jsou lidé, kteří nemohou žít, dokud život nepochopí. Oni potřebují věci pochopit, prozkoumat rozumem, promyslet, a teprve potom se odváží je používat, praktikovat a dělat.

A proto se i lékaři odjakživa dělí na dvě skupiny. První skupina vychází ze zkušeností. Dělají objevy často náhodně, když se jim něco v praxi přihodí. Pozorováním jevů, výsledků a vlastních zkušeností se snaží odhalit zákonitosti, které potom vědecky zkoumají.

Druhá skupina dělá objevy tak, že vše nejprve promyslí, stanoví hypotézy neboli teorie na základě dosavadních vědomostí, potom ty teorie podrobí vědeckému zkoumání experimentům a snaží se získat výsledky, které potvrdí nebo vyvrátí jejich teorie. Ani jedna skupina není lepší, než ta druhá, a obě skupiny jsou důležité a potřebné. Problém je v tom, že jim to nikdo neřekl.

A tyto dvě skupiny, místo aby spolupracovaly, mezi sebou celé dějiny lidstva soupeří. Co z toho vzniklo? Čtěte na stránkách Celostni medicina. Mezinárodní den ledních medvědů vyhlásila ochranářská organizace Polar Bear International, aby upozornila veřejnost tyto ohrožené šelmy. Jejich životním prostorem je totiž ledový pokryv Arktidy, který však ubývá. Medvědy ohrožují i další lidské činnosti, například znečišťování jejich životního prostředí toxickými látkami.

Mimo toho je dnes masopustní pondělí. Masopust je třídenní svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slaví se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.

Masopustní pondělí probíhá ve znamení zábavy a tance. V mnoha vsích se konal "mužovský bál", kam neměla přístup svobodná chasa; tancovali jen ženatí a vdané. Tak se jim to povedlo! Režim dohnal dalšího člověka k sebevraždě a Sobotka chce více zdanit lidi, co vydělávají tolik, kolik je německá minimálka! Pořád dokola na Svobodném rádiu a ve svých článcích hovořím o procesech globálního chudnutí, o tom, jak čeští zaměstnanci v provozech berou už přes čtvrt století jen zlomek toho, co pobírají němečtí dělníci na úplně stejných pracovních pozicích a nyní je to potvrzeno přímo z USA.

Americká kmenová banka FEDu JPMorgan Chase přemístí Českou republiku ze skupiny rozvinutých zemí developed countries do nižšího klubu nechvalně známých rozvojových zemích developing countries [ 1 ]. Po 28 letech rozkrádání a destrukce Československa a později České republiky se to bývalým agentům StB přece jenom podařilo. Za pomoci šíbrů z ČNB, kteří úmyslně léta devalvovali kurz české koruny, teď přichází zasloužené plody.

Česká republika tak bude zařazena po boku rozvojových zemí, o kterých jsme za socialismu říkali, jak jsou tam lidé chudí, že nemají kde bydlet, že na bydlení musí pracovat celý život, aby si ho mohli dovolit, že lidé tam musí žít skromně atd. Střih, 28 let a bum, ta rozvojová země je už i z Česka. Bohužel, není to žádné překvapení. JPMorgan se rozhodl přesunout Českou republiku z kategorie rozvinutých zemí do skupiny zemí rozvojových na dolarovém kapitálovém trhu, který banka kontroluje z pověření FEDu, protože ČR už nesplňuje podmínky rozvinuté země.

Těch parametrů je několik, nejde jenom o průměrnou mzdu, ale především o kupní sílu, délku splácení hypoték, průměrnou útratu rodiny a poměr příjmů a výdajů k počtu dětí. To je taková zaměstnanost, která negeneruje ve společnosti dostatek peněz na pokrytí životních nákladů, takže člověk sice pracuje, ale ještě si musí chodit pro přídavky, příspěvky a dávky od státu, anebo si musí půjčovat u bank nebo nebankovních společností na spotřební nákupy určené na jiné věci, než je financování bydlení.

Česká republika bude oficiálně od dubna rozvojovou zemí Nízké příjmy v České republice jsou tlačeny hypotékami a taženy německým průmyslem. Lidé si nevydělají tolik, kolik potřebují k tomu, aby mohli dosáhnout standardu rozvinuté země. Push-pull ekonomický efekt je neúprosný.

Z tohoto stavu potom pramení situace, kdy režim v České republice se úzkostlivě bojí ztráty rovnováhy tohoto ekonomicky labilního stavu. Nepěkným příkladem je osud muže, Jaroslava Janoty, který skokem ze 7. Teprve až poté se ukázalo, že šlo o dva vykutálené exekutory, kteří navíc podle informací ani neměli snahu zavolat svědky, protože k vypáčení dveří do bytu, kam přišli kvůli pohledávce na 70,,- Kč, nepřivolali policii, ani svědka z řad lidí v domě, protože zákon po nich nic takového nepožaduje.

Čtěte na stránkách AENews. Tento článek je sice veden trochu v "senzačním duchu", ale rozhodně vede k zamyšlení Pozor, nestřílejte do černého! Černé střelecké terče jsou prý rasistické. Sluníčkáři se nudí a požadují jejich stažení Odvolávají se na studii Illinoiské univerzity. Zaprvé, lidé jsou pohotovější střílet ze zbraně na černé terče, než na bílé terče.

A… lidé s větší zálibou mačkají spoušť, když střílejí do černých terčů, než když střílí do bílých terčů. A na zvláštní objednávku budou prý dodávány terče s obrázky dementů, co vymýšlejí takovéhle kraviny Co budou jíst dobyvatelé Marsu? O pilotovaném letu k Marsu se v odborných i laických kruzích hovoří poměrně dlouho. Mise, která zabere tři roky, je však nesmírně komplikovaná a odborníci musí promyslet každý její detail.

Národní úřad pro letectví a vesmír NASA mimo jiné řeší, co astronautům při jejich náročné misi zaplní žaludky. V kosmické lodi, která poveze lidskou posádku na Mars, nebude příliš volného místa, tudíž i kuchyně musí být skromná.

Přesto poblíž kuchyňských zařízení astronauti stráví spoustu času. Vždyť cesta tam zabere půl roku, stejně tak i cesta zpět. Navíc pobyt na Marsu nebude několikahodinový, jako tomu bylo v případě expedic na Měsíc, ale astronauti zde stráví více než rok. V kosmických měřítcích je Mars sice náš velmi blízký soused, pro člověka je to však stejně pořádný kus cesty.

Pro plánovače vesmírných misí to znamená, že si veškeré potraviny poveze posádka s sebou. Experti vycházejí ze zkušeností získaných na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Jídlo pro zdejší osazenstvo je předem připravené a sublimačně sušené. Důležitá je především trvanlivost. Potraviny pro ISS by měly vydržet přinejmenším 2 roky. Stav beztíže ovšem ovlivňuje chuť i vůni potravin.

Astronauti si pak stěžují, že jejich večeře jsou mdlé a chuťové pohárky vůbec nic necítí. Na to musí astronauti mířící na Mars zapomenout. Zdrojem bílkovin pro astronauty mají být tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, houby, šalotku, arašídy a poněkud ostřejší omáčku. Je dokonce možné, že NASA dokonce vyčlení jednoho člena posádky, který by se staral o jídlo a pomáhal s výzkumem potravinové udržitelnosti na Marsu.

Už žádné plastové tašky v obchodu zdarma. Jen sáčky na rohlíky Lidé zřejmě nebudou moci od příštího roku získat v obchodech zadarmo žádné plastové tašky, v nichž by si mohli odnést zboží.

Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Sněmovna to schválila v rámci novely o obalech, která má v návaznosti na předpisy EU omezit objem plastového odpadu. Sněmovna se souhlasem ministra životního prostředí Richarda Brabce ANO zpoplatnila všechny plastové tašky bez ohledu na tloušťku jejich stěn. Vládní předloha původně měla v souladu s unijní směrnicí zpoplatnit jen lehké tašky vzhledem k tomu, že silnější tašky většina obchodníků sama zpoplatňuje.

Novela, kterou nyní dostane k projednání Senát, cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení. Poslanci také mírně upravili ve vládním návrhu míru recyklace a využití obalového odpadu do roku Recyklace by se měla podle vládní předlohy zvýšit ze 60 na 70 procent, přičemž celkově se mělo využít 80 procent obalů.

Sněmovna na návrh svého výboru pro životní prostředí ale celkové využití snížila na 75 procent. I tak to bude více, než požaduje unijní směrnice. Brabec také tuto změnu podpořil, úspěšně se naopak postavil proti razantnějšímu snížení, které navrhovali někteří poslanci. Milan Urban ČSSD navrhoval snížit povinnou recyklaci skleněných obalů z vládou navrhovaných 75 procent do roku na 73 procent.

Jan Zahradník ODS chtěl stejné snížení i u papírových a lepenkových obalů. Čtěte na stránkách Týden. Tak tohle bude poslanecký triumf roku Copak nejsou důležitější věci? Jak vychovat hodnější děti Ze všech nadějí a snů, které do svých dětí vkládáme — že budou šťastné, úspěšné a samostatné, že si dokáží jít za svým, zanechají za sebou na světě kus práce a zůstanou samy sebou — snad nejdůležitější z toho všeho je doufat, že z nich vyrostou dobří lidé.

Abychom v nich ducha dobrosrdečnosti zaseli, musíme jim sami jít příkladem a klást na laskavost patřičný důraz. Tady je osm způsobů, jak jako rodiče můžete své děti k dobrotě inspirovat. Buďte na ně hodní Jak řekl Robert Green Ingersoll: Velice působivým způsobem, jak učit děti laskavosti, je být na ně hodný. To může znamenat například ocenit, když vám pomůžou, omluvit se jim, když uděláte chybu, pečovat o ně a pomáhat jim, překvapovat je, vážit si jich a mluvit na ně pozitivně.

Jak prohlásil Will Durant inspirovaný Aristotelem: Vyniknout tedy není věcí činu, ale návyku. Nezapomeňte důležitost vlídnosti zmiňovat tu a tam při komunikaci s dětmi — připomeňte jim, aby byly hodné, když odchází do školy, hrát si s kamarády a podobně.

Všímejte si dobroty u druhých Jak uvedl George Elliston: To samé učte i své děti, aby si uvědomily, že je to něco podstatného. Utajovaná fakta o pozadí revoluce roku v Rusku. Vždycky se drželi v přízračném stínu a konspirovali na každém kroku.

Tito lidé nesledují cíle přínosné pro jejich země a národy. Sledují především zájmy nadnárodních finančních skupin a tajných spolků, o nichž nezasvěcení lidé nemají ani ponětí. A nezasvěcení jsou všichni, kromě vyvolených.

Dnes se dokonce považuje pouhé šeptání o jejich existenci a zejména o jejich vlivu za nepřístojnost. Tajemství by mělo zůstat v tajnosti. Účelem jeho cesty bylo osobní pozvání vrchního velitele ozbrojených sil Ruska, cara Mikuláše II.

To byl oficiální cíl návštěvy. Britský ministr s sebou vezl deset milionů liber šterlinků v ryzím zlatě jako vklad na účet budoucího úvěru Ruska od vlády Anglie.

Lord Kitchener měl nejupřímnější úmysly skoncovat s tou sabotáží. Nikdo z pasažérů ani z posádky křižníku nepřežil. Experimentální lékařské využití šungitu v Sanatoriu Bílých pramenů v Petrozavodsku Sanatorium Bílých pramenů v Petrozavodsku již dvacet let působí jako lázeňské zařízení s kapacitou lůžek.

K léčebným procedurám, jež se v těchto lázních používají, patří hydroterapie v minerálních koupelích, fangoterapie bahenní kopele , terapie ozónem a šungitová terapie. Od roku tyto lázně nabízejí několik léčebných metod s využitím šungitu: Koncentrovanou šungitovou vodu k vnějšímu užívání výplachy úst, inhalace, zábaly.

Šungitovou pastu k lokální aplikaci. Šungitovou směs v minerálních koupelích. Léčbu šungitem v těchto lázních podstoupilo více než osob. Šungitová pasta se aplikuje při léčbě osteochondrózy, radikulitidy a artrózy — během pobytu jí bylo léčeno osob s průměrně deseti ošetřeními za celou délku pobytu. Šungitové koupele se používají při onemocněních oběhové soustavy — absolvovalo je osob v průměru osmkrát během pobytu.

Léčba s pomocí koncentrované šungitové vody se používa k léčbě chronických chorob — nemocí dýchací soustavy a ušních, nosních s krčných chorob. Tyto procedury byly poskytnuty osobám, v průměru desetkrát v přůběhu pobytu.

Během léčby šungitem nebyly zaznamenány žádne vedlejší účinky. Uvedené lázně používají šungit nejen k léčení, ale také k filtrování vody v bazénu a pročišťování vody z kohoutku s využitím šungitových filtrů, čímž se snaží dále zlepšit celkové zdraví pacientů.

Současně se tím výrazně zvyšuje i kvalita vody, která se používá při vaření a výrobě přípravku z léčivých rostlin. Čtěte na stránkách OZ Biosféra. Poctivá česnečka zažene rýmu O tom, že česnek je jednou z nejúčinnějších potravin v boji s viry a zimními chorobami, asi nikdo nepochybuje.

Za pevným zdravím a dlouhověkostí obyvatel Středomoří prý stojí mimo jiné právě česnek. K velmi zajímavému zjištění však dospěli vědci z Washingtonské státní univerzity - česnek je podle nich v některých případech mnohonásobně účinnější než antibiotika.

Patří do ní padesát stroužků česneku skutečně 50 , cibule, tymián, zázvor, cayenský pepř a několika dalších ingrediencí, které dohromady zničí každý choroboplodný zárodek. V podstatě v našich podmínkách by to znamenalo udělat si silnější česnečku a přiostřit ji chilli papričkami nebo třeba pálivou kari pastou. Je jasné, že není vhodná pro ty, kteří mají různé žaludeční potíže.

Čtěte na stránkách Doplněk. Francouz stráví týden uvnitř obřího kamene, poté hodlá vysedět tucet vajec Najít odpovědi na základní životní otázky hodlá francouzský umělec Abraham Poincheval, který si k tomuto účelu vybral velmi nezvyklé prostředí. Ve středu se na týden nechal zavřít do obřího kamene, kde má vytesán prostor pouze pro svou sedící postavu a základní zásoby.

Pokud ve zdraví vyjde ven, hodlá navázat dalším svérázným počinem - vysedí tucet vajec. Podobně bizarní projekty nejsou tomuto Francouzovi cizí. Dokázal například strávit dva týdny v břiše vycpaného medvěda, přeplout řeku v obří zašpuntované lahvi nebo pěšky přejít Francii ve zcela přímém směru bez uhýbání.

Čtěte na stránkách Lidovky. NASA financuje přípravy pro průzkum hlubokého vesmíru NASA zbrojí na hluboký vesmír. Cílem je vývoj nových supermateriálů, paliva a potravin budoucnosti. Nové výzkumné instituty NASA vyvíjejí výrobní postupy i materiály pro dobývání vesmíru. Během příštích pěti let americká vesmírná agentura NASA utratí 30 milionů dolarů téměř milionů Kč na dva výzkumné instituty, jejichž cílem je posunout výzkum vesmíru dál od Země.

Dva instituty Space Technology Research Institutes STRIs s univerzitními odborníky teď budou vyvíjet nové technologie v oblastech biologické výroby a kompozitních materiálů. Jeden z nich — Centrum pro využití biologického inženýrství ve vesmíru CUBES se zaměřuje na mikrobiální výrobu potravin, paliv, materiálů i farmaceutických látek ze snadno dostupných surovin. Díky biologickým výrobním linkám založených na mikrobech budou astronauti během výprav na vzdálené světy více soběstační.

Tam se vyvíjejí velice pevné a zároveň extrémně lehké materiály pro vesmírné technologie, které jsou založené na uhlíkových nanotrubičkách. Jak už to u výzkumu NASA bývá zvykem, pokud se nové výrobní postupy a materiály osvědčí při dobývání kosmu, časem s nimi setkáme i dole na Zemi. Čtěte na stránkách Tajemství vesmíru. Základem opravy mělo být jednorázové vynechání 10 dní.

V dnešní době je rozdíl mezi kalendářem juliánským a gregoriánským 13 dní. Vánoce ortodoxního křesťanství převažujícím např. Objevili u hvězdy 7 planet podobných Zemi Astronomové objevili ve vzdálenosti 40 světelných let od Země unikátní soustavu se sedmi planetami, z nichž tři leží v takzvané obyvatelné zóně. Ve středu to oznámila Evropská jižní laboratoř ESO a NASA s tím, že nalezený systém je rekordní nejen co do počtu planet, které se velikostí podobají Zemi, ale má také nejvíce planet, na jejichž povrchu by se mohla vyskytovat voda v kapalném stavu.

Za určitých podmínek by voda mohla být na všech sedmi planetách. Následně vědci svá pozorování zintenzivnili a postupně zjistili další zajímavostí, včetně toho, že planet je tam víc. Systém se nachází v souhvězdí Vodnáře. Nejméně šest z nich je podle vědců velikostí i teplotami na povrchu srovnatelných se Zemí. A právě tato podmínka je u této soustavy splněna.

Z pozorování a analýz vyplývá, že všechny zjištěné planety jsou velikostí podobné Zemi a Venuši, případně jsou jen o málo menší, a přinejmenším šest planet jsou kamenná tělesa. Jejich oběžné dráhy jsou podobné oběžným drahám velkých měsíců Jupiteru, takže jsou mnohem menší než orbita Merkuru kolem Slunce. Klimatické modely naznačují, že první tři planety rudého trpaslíka jsou příliš horké, aby se na nich mohla v kapalném skupenství vyskytovat voda, ačkoli není vyloučeno, že na malé části povrchu skutečně je, a poslední planeta je zřejmě zase příliš chladná.

Za skutečný svatý grál lovců extrasolárních planet, tedy planet mimo sluneční soustavu, jsou považována zbývající tři tělesa, která zaujímají v systému čtvrtou až šestou pozici. Na jejich povrchu by mohly být oceány.

Díky nové generaci přístrojů, jako jsou například dalekohled E-ELT Evropský extrémně velký dalekohled či kosmický teleskop JWST Vesmírný dalekohled Jamese Webba , bude podle astronomů možné pátrat nejen po vodě, ale i po důkazech existence života na těchto planetách. Vědci nicméně upozorňují, že musejí ještě pečlivě studovat atmosféry planet, než budou s to určit, zda na nich existují podmínky pro podporu života. Čtěte na stránkách Echo Není tomu tak dlouho, co jsem zažila zajímavé setkání s mužem, který pracuje jako pekař v jedné velké pekárně, a kterému jsem vysvětlovala principy diety po operaci žlučníku.

Když jsme se dostali k tomu, že v rámci jeho doporučené diety by neměl jíst celozrnné pečivo, tak odvětil, že od té doby, co ví, co se do tzv. To byla voda na můj mlýn — tahle informace mě totiž vůbec nenechala chladnou a chtěla jsem vše vysvětlit.

Díky lepku obsaženého v pšenici, je pečivo krásně nadýchané a pro kupujícího velmi přitažlivé. Ano, je hutný, protože žito obsahuje méně lepku, než pšenice, a tak je to takový malý bochníček a ještě ke všemu za více jak tři desítky korun.

Tak to pravděpodobně vidí neznalý člověk. Jak to vidím já? Bochník žitného chleba je sice o něco dražší a je menší, ale za to je sytivější, tudíž ho nepotřebujete sníst tolik.

Díky nižšímu obsahu lepku je i šetrnější k trávicímu ústrojí a hladina krevního cukru po jeho konzumaci stoupá o něco pomaleji. A tak bude i lepší variantou pro lidi redukující hmotnost, sportovce či diabetiky. A rádoby celozrnný rohlík si doma také umím udělat — koupím si rohlík bílý a posypu ho semínky. Ušetřím cca 3 Kč a 3 éčka. Jak tedy u nebaleného pečiva poznat, zdali je opravdu z celozrnné mouky nebo je jen přibarvené?

Nemáme to jako nakupující jednoduché! Kolikrát totiž ani sama dle vzhledu nepoznám, jestli je to pečivo skutečně celozrnné nebo jen vyniká mistrovsky dobře napodobenou barvou celozrnného pečiva. Čtěte na stránkách CelostniMedicina. Proč máme horší potraviny než Západ? Země takzvané visegrádské čtyřky V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko se dohodly uspořádat mimořádný summit těchto středoevropských států, který se bude zabývat rozdílným složením potravin dodávaných na pulty obchodů do západní a východní Evropy.

Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico. Podle Fica by visegrádské země měly vyzvat Evropskou komisi, aby připravila opatření, která zmiňovaným praktikám zabrání. O svolání mimořádné schůzky požádala Bratislava.

Slovenské úřady minulý týden zveřejnily výsledky laboratorních testů potravin a uvedly, že nadnárodní potravinářské firmy na Slovensko často dodávají méně kvalitní výrobky stejné značky než na pulty obchodů v sousedním Rakousku. Dodal, že summit států V4 by se měl uskutečnit v nejbližších dnech v Polsku, které tomuto uskupení nyní předsedá. Slovenský premiér Robert Fico. Jednou z možností je podle něj jiné označování výrobků. Nevyloučil také, že slovenská vláda zahájí evropskou občanskou iniciativu, která v případě podpory alespoň milionu osob umožňuje obyvatelům EU "zaúkolovat" Evropskou komisi v konkrétní záležitosti.

Fico pohrozil Bruselu, že Bratislava je připravena přistoupit k odvetným opatřením. Budeme se s Evropskou komisí velmi rádi soudit," uvedl Fico. Globální oteplování je primitivní představa. Klima se prostě mění, říká klimatolog Prošek Profesor Pavel Prošek je trochu jiný vědec.

Poslechněte si jeho názory na změny klimatu, oteplování a změny v Antarktidě. Pavel Prošek navštívil Antarktidu 12krát. Jak říká, ledový kontinent se změnil a mění se dál. Hlavně prý kvůli lidem. A to není pravda.

Taky ale není pravda, že se neděje vůbec nic. Předpovědět ale přesně, kam až to povede, zatím neumíme. A čím víc je budeme poznávat, tím líp budeme umět prognózovat. Když se stiskne tlačítko mobilu, rozsvítí se LEDka. Ale když svítí hodinky, dějí se při tom mnohem zajímavější věci. Neodolal jsem a pořídil si hodinky Timex. Možná díky fixaci z dětství spočívající ve fascinaci rovnoměrně podsvíceným displejem magickým Indiglo zkrácenina slov indigo glow.

To nemají žádné jiné hodinky na světě: Patentovaná možná proto, že je to v podstatě jednoduchý nápad pracující na bázi elektroluminiscence: V případě Indigla je to fosfor a recept zní zhruba takto: Vše zalijeme dietní vrstvičkou plastu a přiklopíme elektrodou.

Háček je v tom, že fosfor v izolantu svolí k elektroluminiscenci pod napětím AC přes V, zatímco v hodinkách máme 1. Té tak musí pomáhat transformátor 1: A tahle divokost v digitálkách už za smeknutí klobouku stojí. Mnoho hodinek využívá spíše fosforescenci, kde světélkování zajistí elektrony vybuzené do zakázaného stavu, ze kterého luminofor svítí déle než zlomky sekund.

Elektrony není nutné aktivovat napětím, obvykle postačí působení světla přes den. Do módy se dostal hlinitan strontnatý okořeněný špetkou europia a dysprosia, který dokáže zadarmo svítit celou noc a intenzivněji než na svítící nápisy používaný sulfid zinku dopovaný stříbrem či mědí.

Komerčně je nazýván Lumibrite a je používán v hodinkách Seiko, Citizen a Pulsar. I když je stroncium dost reaktivní kov, jeho hlinitan je chemicky a biologicky inertní a používají se stabilní neradioaktivní izotopy. Ale proč bychom se báli radioaktivity? Riziko z ozáření nehrozí: Používají ho hodinky Tawatec či Traser. I když je světlo slabší než u Lumibrite, nositele může hřát pocit, že nosí na zápěstí malý reaktor. Radost kalí jen fakt, že poločas rozpadu tritia a tedy jeho jasná svítivost je něco málo přes 12 let.

To u starých hodinek se na férovku používalo radium s poločasem rozpadu let: Toto záření rozrušovalo fosforescenční materiál, prakticky tedy hodinky přestaly svítit mnohem dříve než po staletích, což jim ale neubírá na radioaktivitě. I u starých nefunčkních hodinek v zaprášeném regálu.

Čtěte na stránkách OSEL. University of Washington tvrdí, že řádná gramatika s pravopisem je rasistická Očekávat od Američanů, že budou používat řádnou gramatiku a pravopis je rasistické, zjišťuje poslední tiskové prohlášení University of Washington. Jazyk se neustále mění. Kvůli těmto dvěma faktům je velice těžké ospravedlnit zařazování lidí do hierarchií nebo někomu omezovat příležitosti nebo udílet privilegia jen proto, že ti lidé komunikují určitými různými verzemi angličtiny.

Asoa Inoue tvrdí, že očekávat od studentů, že budou používat správnou gramatiku a pravopis u učitelů představuje rasistický postoj. Jak se v prohlášení píše: Je v systémových strukturách, pravidlech, jazycích, očekáváních a směrnicích, které utvářejí naše učebny, školy a společnost.

Vtipálci ovládli univerzitní servery skrze nápojové automaty Na útok hackerů přišel technický personál univerzity, když se množily stížnosti od studentů i zaměstnanců na nezvykle pomalé univerzitní stránky, které navíc často padaly. DNS servery, tedy část sítě, jež má za úkol převádět IP adresy na názvy webových stránek, byly zahlceny nesmyslnými požadavky na vyhledávání dotazů o mořských živočiších, ty se navíc opakovaly každých patnáct minut.

K takovému útoku nejsou třeba pokročilé znalosti v oblasti zabezpečení ani žádné speciální vybavení. Systém těchto zařízení pak nechali každých patnáct minut vyhledávat na internetu výsledky dotazů ohledně receptů na přípravu mořských korýšů. Čtěte na stránkách dTest. Největší historický letoun navštíví Aviatickou pouť Bezesporu největší lahůdkou, i co se týká rozměrů, se stane legendární americký čtyřmotorový dopravní letoun Lockheed L Super Constellation.

Elegantní stroj s rozpětím 37,5 metru a s charakteristickou trojitou svislou ocasní plochou pohání čtveřice dvouhvězdicových osmnáctiválcových motorů Wright R o výkonu koní.

Jediný v Evropě létající Super Constellation se tak stane největším historickým letadlem vystupujícím na letošní Aviatické pouti. Letos se nám podařilo dohodnout i návštěvu legendárního Super Constellationu, což považujeme za veliký úspěch a zároveň i ocenění naší práce, protože provozovatel tohoto stroje si vybírá jen významné evropské letecké dny, na které svůj skvost vyšle.

Seznam slov, která se nesmí se v souvislosti s migranty objevit Táhněte už všichni s tou nesmyslnou korektností do háje! O migrantech pište politicky korektně! K tomu vybízí novináře organizace financovaná Georgem Sorosem. Italská skupina napojená na George Sorose vybízí novináře, aby psali o migrantech korektně.

Doporučuje jim, aby z článků vyjmuli jakékoli odkazy na migranty, které by mohly způsobit negativní pohled na ně, včetně termínu "nelegální imigranti". Seznam zakázaných termínů, které by měly být z reportáží vymazány či vynechány, zahrnuje výrazy zdůrazňující etnikum určitých skupin migrantů nebo jejich nelegální status. Výrazy jako například "Clandestino" nelegální migrant , "Zingaro" cikáni , "Nomadi" kočovníci , "extracomunitari" mimoevropští a mnohé jiné jim podobné, jsou označeny jako nepřijatelné.

Lobbistická skupina také zdůrazňuje, že by se v novinách neměla zmiňovat původní etnika pachatelů trestných činů, aby tak nevznikla spojitost mezi nimi a migranty. Pojem "islámští extremisté" má být také nahrazen pojmenováním "extremisté", aby se vyhnulo předsudkům vůči muslimům. Politicky korektní příručka o imigraci pochází od organizace "Carta di Roma", která je financována Georgem Sorosem prostřednictvím organizace Open Society Foundation. Tato organizace na své stránce uvádí, že byla založena v roce s cílem zavést novinářský kodex jak psát o imigraci.

Vzniká ovšem otázka, jak problémy s migrací a migranty řešit, když nám všichni možní dobroserové zakazují ty problémy i jen pojmenovat!

Čtěte na stránkách InStory. Rady starých Číňanů a moudrých Indiánek Pokud máte partnera, který není schopen či ochoten brát na plodné dny své ženy ohled, jsou samozřejmě i další možnosti.

Ta má podle mnoha uživatelek spolehlivý antikoncepční účinek a její efekt na plodnost je dokonce tak veliký, že se nesmí užívat v těhotenství, neboť by mohla způsobit potrat. Kromě toho je velmi zdravá, působí jako přírodní antibiotikum a antimykotikum.

V Indii ji ovšem užívali coby antikoncepční prostředek především muži — o čemž si zřejmě v Čechách můžeme nechat zatím jen zdát. Podobných prostředků je mnoho.

Nechutná bůhvíjak, ale uživatelky si její účinky pochvalují. Čtěte na stránkách Sueneé Universe. Některé zdroje uvádějí že právě Tučným čtvrtkem začíná Masopust, v každém případě v některých oblastech se na Tučný čtvrtek můžeme poprvé v roce setkat s masopustními maškarami. Na Tučný čtvrtek by se mělo co nejvíce jíst a pít. V mnoha regionech zejména v Polsku jsou symbolem tohoto dne smažené koblihy v nejrůznějších variantách. Dřívěji často tučnému čtvrtku předcházely zabíjačky.

Měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně Česka zjistily nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu v ovzduší. Naměřené hodnoty ale nemohou v žádném případě ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší. Některé "alternativní" zpravodajské servery ale šíří falešné zprávy o tom, že došlo k úniku nebezpečného množství z francouzské jaderné elektrárny, zdroj úniku izotopu je přitom patrně někde ve východní Evropě. Státní úřad pro jadernou bezpečnost proto zvažuje trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Tohle už přesahuje všechny meze - oni chtějí obviňovat z šíření poplašných zpráv, když sami mlží Pro ty, kdo zažili Černobyl, to není žádná legrace Tehdy také ujišťovali, že to nic není - a před pár lety mé ženě diagnostikovali karcinom štítné žlázy s tím, že to je skoro určitě důsledek tehdejší expozice radioaktivitě to jsem si nevymyslel - tvrdili to lékaři s tím, že takových jsou spousty Tak vy pisálkové z "mainstreamu", přestaňte psát hovadiny a mlžit, jinak se nedivte, že si lidé vaše bláboly vyloží tak, jak se to děje v těchto dnech.

Radioaktivita zvýšená opravdu je - ale nijak fatálně, jen o pár desítek procent. Je vidět jedno - zvýšení není nebezpečné, ale existuje. A odněkud se muselo vzít, to dá rozum.

A pokud vy, "vědci" a pisálkové nevíte odkud, tak se nedivte Radioaktivní spad nad Evropou: Proč asi úřady i média zarytě mlčí? Stopy po jaderné havárii? Proč přiletěl americký nukleární "čmuchal"? Víme alespoň, že nic nevíme Výborně je to vidět z následujícího příkladu: Ani nevědí, jakou mají pravdu - jenže zcela naopak. Včetně toho, že alternativní internet hraje ve věci důležitou roli. Z oficiálních médií jsme zahlceni zprávami, aniž ovšem v nich nacházíme jakoukoli stopu informace z latinského in-formare, utváření , která by nám umožnila strukturovaně přemýšlet o světě kolem nás a utvářet si o něm představu.

Čtěte na stránkách Matrix Už se nemusíte snažit, Sobotka zavádí maximální mzdu Vždycky jsem si myslel, že se válka mezi třídami vyhlašuje nějakým manifestem, dekretem nebo jiným prostředkem diplomacie. Jenže, zapomeňte na Kapitál, na útok proti Zimnímu paláci, na výstřel z Aurory.

Je to až neskutečně paradoxní. ČSSD se bije v prsa, že chce férové platy, tímto návrhem ale rovnou říká, jaké nejvyšší mzdy můžete dosáhnout, aby se vám pracovat vyplatilo.

Je to 50 korun, protože poté — i když byste měli 4 děti — si pohoršíte. Jinými slovy, zapomeňte na řeči o zemi plné technologií a inovací.

O práci s vyšší přidanou hodnotou. Jistě, to nejsou vůbec malé peníze — vysoko nad průměrem mezd v ČR, ale inovativní byznys také není v malých obcích, je ve velkých městech, kde náklady na život patří k řádově vyšším. Jak se bude vyvíjet byznys, když ti, kteří jsou jeho motorem, vědí, kde je strop za jejich snažení a obětavost? Je to odjakživa souboj idejí nebo dosud byl , vyšší zdanění — postaráme se, nižší zdanění — postarám se sám. Jenže za to vyšší zdanění, nelze v Česku sledovat výsledky v podobě dostupného bydlení rozuměj i zákon o sociálním bydlení , ochranu spotřebitele, nevidím hotové dálnice mezi krajskými městy, rychlé vlaky rychlodráhu Praha — Drážďany nemyslím, to je drzý vtip , důstojné důchody, kvalitní potraviny.

Když se jedné třídě ukrojí z výdělku ještě víc — uvidíme to všechno zmíněné? Oznámení o možném vědeckém významu přistávacího modulu landeru na povrchu Jupiterova ledového měsíce Europa bylo doručeno NASA a agentura nyní zapojila širokou vědeckou komunitu k zahájení diskuse o těchto návrzích.

V úvodu tohoto článku je zveřejněno umělecké ztvárnění koncepčního návrhu potenciální budoucí mise k přistání automatické sondy na povrchu Europy. Přistávací modul je znázorněn s delším ramenem určeným k odběru vzorků, které předtím vyhloubilo malou prohlubeň v blízkosti modulu. Tři vertikální útvary rozmístěné kolem středu vrchní stěny landeru jsou připevňovací místa pro lana, která spustí přistávací modul s létajícího jeřábu na povrch měsíce, který je uvažován jako přistávací systém pro tuto misi obdoba přistání roveru Curiosity na Marsu.

NASA obvykle provádí takovéto studie dlouho před zahájením jakýchkoliv misí k získání znalostí o proveditelnosti a vědeckých hodnotách potenciální mise. Poté tento vědecký tým zvážil vymezení realizovatelnosti a vhodných souborů vědeckých úkolů a měření pro koncept celé mise, které byly předloženy ve zprávě pro NASA ze 7.

Čtěte na stránkách Astro. Chemtrails, mimozemšťané nebo Nový světový řád patří mezi nejznámější konspirační teorie u nás. Nově se k nim řadí i nedůvěra v čárové kódy, které podle vyznavačů konspirací slouží jako anténa. Tato teorie se zakládá na zvláštnosti, kterou lze nalézt na některých čárových kódech.

Ne všechny čáry totiž mají stejnou délku a některé, většinou první, poslední a prostřední, jsou o kousek delší. Jde o charakteristický znak kódu typu EAN a nemá žádné praktické využití, pouze odlišuje tento druh kódu od ostatních, někteří za tím ale vidí mnohem víc. S několika lidmi jsem to opakovně měřil kyvadlem. Ale vím, že nějaký přístroj na měření bovisů existuje, jen je drahý. Pokud je na potravinách, nápojích čárkový kód umístěn, nelze ani navýšit tuto energii.

Někdy i kojenecká voda je svou energetickou hodnotou na úrovni mrtvé vody A další jí dávají za pravdu. Čtěte na stránkách Eurozprávy. Poněkud fantasticky vyznívající text je jen ukázka z velkého článku na uvedené adrese. HP stahuje další vadné baterie do notebooků Aféra s nebezpečnými bateriemi v noteboocích HP a Compaq má pokračování. Baterie, které se přehřívají, se mohou nacházet ve více přístrojích, než se očekávalo. Informuje o tom britská spotřebitelská organizace Which?.

Již loni v červenci výrobce HP stahoval z trhu potenciálně nebezpečné baterie, které se mohly objevit v přístrojích jeho značky či pod značkou Compaq. Tehdejší zprávy hovořily o tom, že nebezpečné baterie se vyskytují zejména ve starších noteboocích, to však nebyla zcela pravda. Výrobce nyní zjistil, že vadné šarže baterií se mohou vyskytnout i v novějších přístrojích, vyráběných do října Těch se přitom původní svolávání baterií do servisu vůbec netýkalo.

K jejich rozpoznání slouží také aplikace na stránkách výrobce. Seznam přístrojů se závadou se od té doby totiž rozšířil. Pokud spotřebitel zjistí, že má ve svém přístroji nebezpečnou baterii, měl by ji okamžitě vyjmout a notebook používat pouze s napájením ze sítě.

Majitelům potenciálně nebezpečných baterií pak společnost HP přislíbila zaslat bezplatnou náhradu. Za chronickou bolestí se skrývají nechtěné emoce Na bolest obvykle pohlížíme jako na něco špatného, přitom je to užitečný pomocník, který nás varuje před újmou.

Bez bolesti by naše životy byly kratší. Philip Yancey a doktor Paul Brand ve své knize Pain: The Gift that Nobody Wants Bolest: Protože jim toto smyslové vodítko chybí, tito lidé se snadno stanou obětí vážných zranění, nevyhledají včas lékařskou pomoc a často umírají, ještě než dosáhnou plnoletosti. Stejně jako negativní stránky dalších našich smyslů — zápach, odporná chuť, ostré zvuky nebo hrůzostrašný pohled — i bolest slouží jako poslíček, že je něco v nepořádku a je třeba to změnit. Když si ukopnete palec nebo narazíte hlavu, je to vzkaz, abyste začali věnovat větší pozornost svému okolí.

Jenže pak je tu jiná bolest, kdy trpíme, a vzkaz není jasný, bolest nám připadá krutá, zbytečná a nespravedlivá. V západní kultuře se obecně nesnažíme odhalit, co za bolestí vězí. Dobře to shrnuje jeden starší reklamní slogan na prášky na bolest: Snahy o utišení bolesti bez toho, aniž bychom se pokusili odhalit vzkazy za ní, mohou vést k nechtěným následkům. Například začátkem devadesátých let začalo být v módě předepisovat na chronickou bolest opioidy a výsledkem byla epidemie závislosti.

Když si lékařský establishment uvědomil, že to byla chyba, a začal tyto léky pacientům odmítat, mnozí se přesunuli k heroinu, což vedlo k nebývalému nárůstu poptávky po této nebezpečné droze. Od roku se počet úmrtí na opioidy jak drogy, tak ty na předpis zečtyřnásobil.

Americké středisko pro kontrolu chorob uvádí, že denně zemře 91 Američanů na předávkování opioidy. Tohle životní drama zná Steven Ozanich velice dobře. Když mu bylo čtrnáct, namohl si záda a dalších třicet let zkoušel všechno možné, aby se zbavil bolesti. Nakonec rezignoval a rozhodl se pro operaci — spinální fúze a titanové destičky. Dva týdny před zákrokem ale objevil doktora Johna E. Sarna, profesora rehabilitační medicíny na lékařské fakultě New York University.

Na jeho přesvědčení operaci zrušil a dnes je již sedmnáct let bez bolesti. Čtěte na stránkích Velká Epocha. Jak čistota ovzduší ovlivňuje zdraví dětí? Co nejvíce ohrožuje naše zdraví?

Jaké jsou nejnovější poznatky o vlivu znečištěného ovzduší na populaci v exponovaných oblastech České republiky? Nejen tyto otázky se na sklonku loňského roku pokusil zodpovědět seminář Komise pro životní prostředí AV ČR, který představil výsledky výzkumu Dopady znečištění ovzduší na genom novorozenců. Vědci z Ústavu experimentální medicíny AV ČR a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze zkoumali, jak znečištěné ovzduší působí na zdraví novorozených dětí — kvalitu ovzduší porovnávali v Českých Budějovicích a v Karviné.

Že se jedná o vysoce aktuální téma, ukázaly i nedávné dny, kdy celou republiku zahalil smog a o nejhorší stupeň čistoty ovzduší číslo 6 nebyla nouze.

Radim Šrám dále upozornil na negativní důsledky spalování biomasy. V průběhu posledních dvou let bylo publikováno několik prací, které prokazují vliv působení zvýšených koncentrací PM2.

U dospělé populace byl popsán vliv znečištěného ovzduší na zvýšení výskytu depresivních onemocnění, demence a Parkinsonovy choroby. Důsledkem znečištění ovzduší v pánevních okresech Ústeckého kraje v sedmdesátých a osmdesátých letech U dětí narozených v tomto období je nutné v dospělosti očekávat zvýšený výskyt hypertenze, ischemické choroby srdeční, diabetu 2.

Šokující vyjádření Merkelové a Františka. Buď se definitivně zbláznili, nebo žijí na nějaké jiné planetě! Někdy už opravdu pochybujeme o tom, zda ještě vůbec žijeme v reálném světě!? Protože co si může normální člověk myslet, o vyjádřené německé kancléřky, nebo papeže Františka? Za prvé je otázka, proč by takovou odpovědnost EU vůbec měla mít? Kde k takové odpovědnosti přišla? A jak je možné, že ani Merkelová ani její politický rival pro volby Schulz nevidí, či nejsou schopni vidět, jaké obrovské problémy jejich vítací politika v Evropě způsobuje, nemluvě o astronomických nákladech!

Současně s tím, že stále oroduje za přijímání dalších a dalších migrantů, Merkelová tvrdí, že islám není příčinou současné vlny terorismu! Terorismus podle ní nemá nic společného s islámem! Daleko větší hrozbu než v podle něj neexistujícím islámském terorismu, spatřuje František v globálním oteplování a ekologické krizi!

Současně se neopomenul se vyjádřit i k migraci, která podle něj není nebezpečím, ale výzvou. Na papežovo opravdu nepochopitelné prohlášení reagoval tajemník Ligy severu, Matteo Salvini, který prohlásil: Chtělo by se říci, že i beze vší úcty!

Další člen tohoto politického seskupení pak prohlásil: Podle Františka je máme všechny integrovat a dát jim práci. Ne, drahý Svatý otče! V prvé řadě musíme dát práci našim! Pokud totiž budeme pokračovat s touto invazí a s těmito čísly, brzy se budeme muset integrovat my podle nich", dodal Calderoli. To už opravdu vypadá, že Merkelová, Schulz nebo Svatý otec žijí v nějaké jiné dimenzi. Přece není možné, aby zcela popírali každodenní realitu?!

Česká polární stanice v Antarktidě funguje už 10 let. Vědci tu objevili třeba pozůstatky plesiosaura Polární stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě slaví deset let od svého uvedení do provozu. Za tu dobu se na ní vystřídalo téměř 90 českých vědců, kteří díky ní za tu dobu publikovali kolem vědeckých prací. Desetiletí fungování se podle odborníků na stavu stanice výrazně nepodepsalo a stále je ve velmi dobrém stavu.

Její životnost je ostatně projektována na trojnásobek současného stáří. Je vyrobena s ohledem na klimatické podmínky a dobře izolovaná. Ten zajišťuje velmi dobrou tepelnou izolaci. To, co budovu polární stanice v současnosti trápí asi nejvíc, je blednutí ochranné barvy, jíž je natřeno dřevěné obložení. Protože jsou běžně dostupné nátěry jen málo odolné vůči místním teplotním výkyvům a silnému antarktickému větru, který s sebou nese spoustu prachu, písku a ledových částic, testují čeští výzkumníci od minulé sezony nový, speciální nátěr.

Mendela ve sněhové vichřici, která podle okamžité síly větru tvoří velké závěje a nebo naopak pruhy odváté až na půdní povrch - Foto: Ten by měl vydržet podstatně déle a v konečném důsledku by byl mimo jiné také ekologičtější. Chemikálie z méně odolných nátěrů se totiž snadno dostávají do ovzduší. V Antarktidě testované nátěry jsou původně navrhované proti vandalům a sprejerům, a tak by čeští vědci mohli částečně přispět i k výzkumu, který se jejich odborného zaměření tak docela netýká.

Výzkumníci ale nezahálí ani ve svém oboru. Na ostrově Jamese Rosse se například předloni podařilo naměřit nejvyšší místní zaznamenanou teplotu, bylo to 17,8 °C. Mimoto se také povedlo dokázat, že blešivec — bezobratlý živočich — se dokáže orientovat pomocí vnímání magnetického pole Země, a také objevit mnohé fosilní nálezy. Ty vystupují díky zvětrávání na povrch, který není trvale zamrzlý.

Nalezeny tak byly třeba pozůstatky vodního ještěra plesiosaura, řada amonitů nebo fosilizované houby, kapradiny a přesličky. Mezinárodní průzkum FOOD zabývající se stravovacími návyky v zaměstnání probíhá již osm let mezi čtyřiceti tisíci respondenty v evropských zemích.

Například v Portugalsku a v Belgii takto obědvá více než polovina zaměstnanců. Přitom české restaurace jako jediné v Evropě připravují speciální polední menu. Co se týká pravidelnosti stravování, je na tom Česká republika nejhůře.

Značnou roli hraje u pracovního oběda rychlost obsluhy, chuť a rovněž nutriční hodnota jídla. Dlouhodobě klesá zájem o velké porce a hosté stále častěji žádají jídla lehká, kde nechybějí různé saláty jako hlavní chod.

V posledních letech též přibyla obliba stravovat se v odpočinkových místnostech firmy nebo k tomu uzpůsobených prostorných kuchyních pro zaměstnance, kde si lidé připravují oběd sami nebo si ho nechávají přivézt v uzavřených krabičkách. Dále je dnes Evropský den obětí Evropský den zločinu u příležitosti výročí podpisu Charty práv obětí roku britským ministrem vnitra. Vědci si neví rady. Ve východní Evropě došlo k úniku radioaktivních látek V severní a východní Evropě bylo zaznamenáno nepatrné zvýšení množství radioaktivního izotopu jódu Zpráva o tom se objevila v norském zdroji The Independent Barents Observer s odvoláním na zprávy vědeckých institucí, mimo jiné francouzského Institutu radiační ochrany a jaderné bezpečnosti IRSN.

Poprvé byla přítomnost izotopu zaznamenána ve druhém lednovém týdnu roku v severním Norsku ve výzkumné stanici Svanhovd a hned poté v Rovaniemi v severním Finsku.

Později byly stopy jódu zaznamenávány v Polsku, České republice, Německu, Francii a Španělsku až do konce ledna. Stroje tohoto typu se používají, když je třeba objevit stopy jaderných zkoušek a úniků radiace. Tak tomu bylo mimo jiné při rozboru následků jaderných zkoušek v KLDR a také po haváriích v černobylské jaderné elektrárně rok a ve Fukušimě rok Izotop jódu je produktem štěpení těžkých jader. Jak zdůraznili vědci, podobný únik nijak zdraví ani život lidí neohrožuje, může ale svědčit o jaderném incidentu s jaderným reaktorem nebo o nehodě na nějakém jiném objektu jaderného palivového cyklu či ve výzkumné laboratoři, nebo o tom, že se odehrálo něco s jadernou municí.

Konkrétní zdroj úniku vědci nezjistili, podle jejich názoru se ale nachází někde ve východní Evropě. Je to napínavá detektivka, skládanka puzzle i lekce historie, všechno v jednom. V centru Indie, v srdci Madhya Pradesh, stojí masívní kamenná zeď, což je zvláštní, protože zdi se časem rozpadají.

Stavba se táhne zčásti rovně, zčásti se klikatí cikcak, najednou končí nebo se větví tam, kde byste to nejméně čekali. Někde ční věžovitá část do výšky 4,5m 15 feet , někde naopak zbyla jen nízká hromada suti. Fanoušci historie ji nazývají Velká zeď Indie, a kdyby byla dlouhá 80 km, jak předpokládají hodně částí se musí nejdřív vykopat , bylo by to nejdelší opevnění v Indii, a světově druhé, hned za čínskou Velkou zdí. Kamenná bariéra stojí na půl cesty mezi Bhopalem a Jabalpurem, rozprostírá se od chudých předměstí Gorakhpuru-Deori k Chokigarhu v Chainpur Bardi, v distriktu Raisen.

Protíná údolí Vindhya, teakové lesy, domoviny hulmanů i pšeničná pole. V jednom místě je přerušena 20 let starou přehradou. Zeď křižuje hory Vindhya severně od cesty mezi Bhopalem a Jabalpurem, v distriktu Raisen ,vedle objevené, uměle vytvořené vodní nádrže. A překvapení následují, kdekoliv zeď pokračuje. U je dobře dávat si bacha na rychlost, protože s tímhle zrychlením na pár metrech jedete skoro kilo. S posilovačem si pak připadáte jako král terénu a přestáváte vnímat nástrahy terénu pod koly.

Velký rozdíl je i v podvozku. Větší Touring je nastavený víc do měkka a právě s posilovačem máte pocit, že jakkoliv rozbitým krajem jenom tak proplouváte.

Překvapivě pak pětistovka působila hlavně na předku o dost tvrdším dojmem, absence EPS zas způsobuje reálnější zpětnouvazbudořídítek. Pokudsezjakéhokoliv důvodu rozhodnete nebrat s sebou na výlet nikoho, tak pro vás prodloužená verze zas tolik rozdílů proti té obyčejné mít nebude. Kila navíc nepoznáte, a když se nebudete kroutit někde v lese mezi stromy, tak vám bude fuk i delší rozvor nebo větší rádius otáčení.

Když se na to ale zaměříte, tak víc to ucítíte u menší mašiny, která je přeci jenom proti základu to, že starší i novější koncepce na to jdou každá od lesa a každá jinak. Nové XP se prodlužovalo od motoru směrem dozadu motor je tu ve stejnépozicijakonakrátkém ,staršívarianta mámotoriscelýmzadnímpohonemvjednom kuse, a tak prodlužovalo dopředu — motor je tu posunutý proti krátké variantě dozadu. TouringdvakráTjinak Krátké poježdění odhalilo základní vlastnosti obou Touringů, ale hlavně ukázalo na rozdíly mezi nimi.

Rozepisovat se tu o výkonnostním rozdílu mezi pětikilem a osmpade nemá smysl — dvojnásobek je prostě dvakrát tolik a to je prostě dost. Spíš bych podotknul, že 35 koní vám bude na cestování stačit bohatě, a bát se, že se slabším strojem nevyjedete kopec, je blbost, vyjede tak jako tak to, co potřebujete.

Ve dvou se stejně nebudete pouštět do nějakých úchyláren, takže dech mašině určitě prodloužená o větší kus. Každopádně jízdní vlastnosti obou patří, jak jinak, ke špičce ve svých třídách. O tom, že zabývat se tím, jestli to řadí nebo brzdí, tu nemusí být řeč. Na rozdíl od tchajwanců a číňanů pracoval stoprocentně i ještě neposkvrněnou novotou vonící Touring … Na jízdních vlastnostech je pak znát i rozdílný rozměr kol obou mašin.

Většíkolamajínižší profil gumy a o něco snáz překonávají menší nerovnosti, které musí menší kola projíždět a kopírovat. Ve vyšších rychlostech sice mají velká kola větší setrvačnost, tu ale sotva při běžném používání budete vnímat.

Shrnuto a podrženo, oba Touringy od Polarisu jsou dobrou volbou. Pětistovka kdyby kvůli ničemu jinému, tak rozhodně s ohledem na cenu, která je hodně lákavá. To je prostě parádní a luxusní cesťák do přírody — takový BentleymeziATV. Máúplněvšechno,cobyvám výlety usnadnilo, a ponechává si obrovskou prostupnost terénem jako kratší XP. V obou případechzasvépenízedostáváteodpovídající kvalitu, kterou ostatně trhu tak nějak Polaris určuje.

M asai o všech svých strojích, které objednává u Dinli, prohlašuje, že dostávají řadu úprav, které mají dodat francouzské obchodní značce na kvalitě a spolehlivosti.

Stejně tak by to mělo být i s modelem R , který tu vidíte.: Sedmistovka tak dostala od konce roku jinou kulisu řazení, úpravy na převodovce apod. Verze Drift pak znamená, že si společně s celou mašinou kupujete i balíček dílů, které přestaví offroadovou mašinu na silniční, tedy ne úplně na silniční, ale na driftování.

Homologaci má zatím Masai jenom pro původní kola. Tohle je ale úplně z jiného konce pohádky — v téhle kapitole východní divoženka Dinli zplodila s di- vochem Masaiem originálního potomka na 17palcových hliníkáčích, který to má nejradši na asfaltu. Nesmíte se ale bát zapracovat na mašině celým tělem, tři metráky přilepené k asfaltu prostě chtějí důrazného řidiče. I když brzdy tu zůstaly bez úprav co do velikosti, tak i na větších kolech nedělá zastavení problémy, váha stroje je ovšem znát.

Kromě toho, že si na silnici užijete doposud nepoznané zážitky, tak si taky užijete dost pozornosti všude, kam dorazíte, protože takovýhle masák na silničních gumách se hned tak nevidí. Dinli potažmo Masai by měly snad ještě letos dostat vstřikování a v plánu je i posilovač řízení, co z toho se ale zrealizuje, je zatím nejasné. Fabriku podobně jako ostatní přidusila v rozletu krize, a tak se plány o něco posunuly. Je dobře dávat si pozor na přepínání pohonu kulatým ovladačem nad pravým palcem, abyste si náhodou neloupli do zatáčky ještě předek.

Ona totiž i tak je sedmistovka docela náročná na řízení. To nebylo na tomhle stroji lehké nikdy, na širokých gumách je to o to citelnější, že se stýkají s povrchem podstatně větší plochou. Chce to proto dbát neustále na precizní seřízení geometrie. Mimo jistou těžkopádnost danou i vysokou hmotností je ale R hodně příjemný asfaltový společník. Najednou zjistíte, že čtyřkolka na silnici nemusí být jenom vlnící se potvora, co se překlápí do zatáčky, ale dá se s ní užít dost zábavy, ne jenom přejíždět mezi vychutnáváním terénu.

S vlněním u Masaie Úprava Drift zahrnuje jiná horní ramena přednínápravy smožnostíseřízenígeometrie posuvem dvou šroubovaných částí — je proto ale potřeba navštívit autorizovaný servis , pak jsou tu výztuhy pod blatníky, které nahrazují jinak standardní rám, zadní blatníky zase vyztužují ozdobné plechy s vypalovanými logy Drift a ještě je tu šus plech před přední nápravou. Masai R v základní verzi má cenovku Kč, s balíčkem Drift je to , kdy uvedené doplňky dostává majitel jako samostatný kit.

Dinli se tak pustila na tenký led ve třídě, která byla do té doby určená jenom vyvoleným. Nedá se říct, že tím zrovna udělala díru do světa, ale být první, to se taky počítá. Masák silniční Masai R má ve svém velikém jednoválci dost síly i na to, aby roztáčel široké obutí i na asfaltu a do zatáček pod plynem, i tahle variátorovka docela obstojně posílá zadek napřed.

Novým prodejním argumentem SMCpronáštrhjeiinstalacehomologované koule, na které reálně odtáhnete auto, oficiálně pak pochopitelně míň. Co se neliší je tradiční displej, kde se nedočtete stav nádrže, stejný zůstává i uzamykatelný kastlík mezi zadními světly, kamsevejdeněcoverkcajkuneboplechovka pivka a dvě klobásy, nové je naopak uzamykalné víčko nádrže.

A kdybyste si toho náhodou nevšimli, tak Jumbo R5 má novou masku s čirými světlomety Crystal- Clear. S MC vyrábí typ Jumbo už nějaký ten pátek a během té doby prošel model výraznější modernizací jenom předloni, kdy slůně začalo používat kardan. Ve třístovkách jde celkem o exkluzivní vybavení, protože menší objemy si většinou vystačí s řetězem, který je pro motor o něco míň náročnější na roztočení, pro výrobce o dost míň náročnější na výrobu a pro spotřebitele o kousek míň náročnější na obsah peněženky.

Jumbo se ale stejně pořád prodává ve dvou variantách — řetěz nebo kardan rozdíl pro vás je 10 tisíc. Tahle aktuální změna nese označení R5 a bude se dodávat zase s řetězem nebo kardanem. Výhodou kardanové verze je i použití jiné převodovky s vestavěnou redukcí, kterou řetězovka nemá. Proti starším modelům už Jumbo R5 taky nenahodíte trhačkou, ale jenom startérem, takže pozor na kondici baterky, nejenom svojí.

Na R5 už nenajdete ani starou parkovací páčku na levém řídítku, tu nahradila zaklapávací páčka parkovačky, To, že Jumbo dostalo větší motor, jste se dozvěděli už minu- le. Mimo toho, ale došlo i na celou řadu dalších změn, takže to, co se mi jednoho horkého letního dne dostalo do spárů byla bez velkého přehánění generační obměna.

KubíKy pro Jumbo » V nabídce je pořád i řetězová varianta. Klasická koncepce podvozku s tuhou zadní osou napovídá, že trialové party přenecháte jiným hráčům, zejména pak těm, kterým vedou poloosy i skrz přední těhlice a s Jumbem se tak nebudete pouštět na tenký led. S třístovkou, pardon, v tomhle případě už s třistadvacetjedničkou je to mnohem víc o výletech po polňačkách a cestách, než necestách ale taky o práci na zahradě nebo v remízu.

Všeobecně od těchhle objemů nemůžete čekat sportovní podvozek, co žere díry metr na metr bez mrknutí oka, ale spíš takovou tu klasiku, co se právě hodí na cesty a cestičky. Moje Jumbo mělo nastavené matice pod pružinou asi na střední pozici, já bych si je určitě sundal níž a možná i nejníž, aby Jumbo pracovalo mechově — podvozek se dočkal v R5 taky lehčí revize. Už staré Jumbo mělo bezproblémovou geometrii řízení, tady se nic nezměnilo, mašina se řídí pořád lehounce a hned tak něco vám řídítka z rukou nevykopne ani ve velkým kalupu.

Z brzd je pohodlnější používat » Nové Jumbo R5 už nemá typické čtyři oči » Kardanové Jumbo má i redukci. Je dobře si pak nohu naučit na citlivější dávkování. Pocitově jelo nové Jumbo dobře, ale pocit je pocit a skutečnost může vypadat jinak. Takže jsme si na test přibalili ještě starého řetězáčka, aby bylo srovnání. V terénu už tolik výkonový rozdíl nepoznáte, každopádně,kdojelnařetězáku,bylvždycky pozadu.

To je rozdíl 33 kubíků, dosažných převrtáním válce o 3 mm v praxi. Jumbo je mašina, kterou si díky nově homologované kouli snadno pořídíte jako univerzálníhodomácíhopomocníka,alejak vidíte z fotek, dá se s ním užít i kopec srandy a rozhodně se nebrání výletům. Novinkové Jumbo R5 se prodává za ceny od Kč, služebně starší řetězovou koupíte na zvýhodněné příslušenství, kdy za koupíte ochranný rám, za textilní box nebo za 8 užitečný vozík.

Aktuálně je u prodejců Journeymanu v platnosti i akce text: O VooDoo edici Journeymanu jsme vám už říkali, v tuhle chvíli je na skladě ještě pár těchhle zvýhodněných mode- lů, tak neváhejte. Jak jezdí klasická třístovková Ramka, jsem už věděl, ale tu s kitem VooDoo jsem si chtěl ještě vyzkoušet, než se úplně vy- prodají.

Kit obsahující větší válec, přepracovanou hlavu a výfuk způsobí, že se vám lehoučká Ramka začne přizvedávat při rozjezdech, fantasticky driftuje a díky koncovce o vás taky budou vědět všichni sousedi. Výkon se pak pohybuje podle úpravy od 27 do 32 koní a to už je na tak lehkou mašinu fakt super. Těžko byste pak věřili, že sedíte jenom na třístovce. Variátor totiž pustí na zadní kola všechny newonmetry teprve ve chvíli, kdy už se malý jednoválec pořádně Tohle je vůdů!

Eduard Šlampa rozmotává k životu a tak, když přiložíte pod kotel a necháte plyn v poloze ON, tak s vámi Ramka vyrazí dopředu skoro jako ostrá sportkanajedničku. Ramkujsmesivzalinaježděníspolečněstestem nového Jumba - motoricky stejně obdařené mašiny každá určená pro jiný účel.

Posílat Ramku driftem do zatáčky je proti mohutnému Jumbu čistá radost, tady k tomu stačí jenom vysednout a přidat plyn, na prachovitém povrchu pak šlo všechno samo. Paráda je i to, že s tímhle prckem si můžete zajezdit i po zadních. To všechno za jekotu koncovky, která nechává plynům volný průběh a nedusí motor. Ideální nářadí na učení než sednete na půllitrovou Ramku se skoro dvojnásobným výkonem.

Ale pozor, pokud máte doma starší Ram , nebo Jumbo či Razeer, tak si na něj kit můžete objednat taky. Josef hort Stavitel z U ž kdyby pro nic jiného, tak si tuhle firmu budete pamatovat díky jedinečné čtyřiadvacetihodinovce, která se jela už podruhé v Sedlčanech.

Galaxy4biketojealepředevšímJablonecké zastoupení značek Polaris a Can-Am ale i motocyklových a samozřejmě stavitelská činnost v oboru závodních čtyřkolek, v první řadě pak Renegadů, na které nedá majitel dopustit. Pepo, je toho dost, co na Renegadech upravujete, základem je předpokládám rám… Rám Renegada, který je se svým vlečným uložením zadní nápravy podle mého pro provoz v terénu geniální, samozřejmě potřebuje pro závodní účely vyztužit - z výroby totiž sám o sobě pruží a horní a dolní část se třeba při doskocích vůči sobě neustále pohybují.

Po pár závodech vám tak, pokud to nevyztužíte, začnou nesedět plasty. My rámy podle našich výpočtů dodatečně vyztužujeme. Můj Renegade je taková pojízdná laboratoř, kde testuji nová řešení a nápady, takže se občas stane, že mi to nejede.

Spousta lidí si pak myslí, že moc úprav je špatně… Pepu Horta netřeba dlouze představovat, určitě znáte pra- videlného účastníka Offroad maratonů, ale objevuje se úspěšně i v jiných seriálech, mimo toho dost často vyjíždí potrápit polskou čtyřkolkář- skou špičku na tamní závody. Máme třeba vlastní nášlapy, nárazníky, kola do převodovky s jiným převodovým poměrem, přídavné chladiče oleje s větším filtrem, klemy řídítek, tyče řízení a spousty dalších věcí. Dá se říct, že zájem je tak velký, že to teď ani nestačíme vyrábět.

Další naší specialitou je třeba zadní diferák, ten rozebereme a hliníkem vyvaříme jeho žebra, aby nepraskal, to se nám osvědčilo, jezdí nám tu už víc jak rok. Připravujeme například i vlastní přední ramena. Nebojíme se ani elektroniky a sami upravujeme řídicí jednotky Can- Amu, to nikdo u nás nedělá… Vzhledem k poloze tvé firmy i k tomu, že často jezdíš v Polsku, máš určitě srovnání nás a Poláků.

Já tvrdím, že jsme tu u nás ve čtyřkolkách tři roky pozadu za Polákama, na co tu lidi přicházejí teď, to tam měli už před třemi lety. Před třemi roky tam na startu byly jeden Grizzly, jeden KingQuad a další, ale v další sezoně už ti závodníci šli do Renegada… Tak to bude i u nás. Spousta jezdců z maratonů jede naše rámy, podvozky, co jsme vyvinuli přímo pro Renegada ve spolupráci s HP Sporting atd. Kromě závodu v Sedlčanech je horkou novinkou letošního léta rozšíření Galaxy4bike z Jablonce i do sousedního Liberce a také rozšíření portfolia motocyklových značek o Suzuki.

Kdybys chtěl něco postavit jenom na závody, tak by ideální bylo postavit si něco čistě podle sebe — rám a zavěšení z Renegada, dát jiný motor a poskládat to k obrazu svému, tak aby ti to vyhovovalo.

To se ale nedá stavět sériově, jde to pro jednoho člověka, kterému se to postaví na míru. My jsme za rok postavili celkem čtrnáct závodních mašin. Mám na to dva mechaniky a velkou dílnu. Stavíme teď už jenom z nových strojů, přesvědčil jsem lidi, aby úpravy udělali hned na začátku, ne třeba po měsíci nebo dvou, ale hned.

A zákazníci jsou spokojeni, vrací se mi tak teď moje vlastní zkušenosti, které jsem tomu od začátku věnoval. Jak odráží zkušenosti ze závodů v obchodu? V současnosti se věnujeme kromě Text: Dick Lechien sám úspěšně závodil v drags- terech, ustanovil několik světových rekordů, a společně s Rolandem Reedem byl zároveň i úspěšným podnikatelem. Prodávali moto- cykly, skútry a čtyřkolky, všech významných značek, ročně okolo kusů. Také Lechie- nův syn byl profesionální závodník.

V osmde- sátých letech závodil na dvoudobých moto- cyklech,získalněkoliknárodníchimezinárod- ních titulů, ale měli stále problémy s olejem. Ricinový olej, používaný pro mazání dvou- dobých motorů, byl v té době nedostatkový, a pokud se sehnal, neměl dostatečnou kvalitu. A protože se si- tuace nelepšila, Dick s Rolandem se rozhodli, že si vyrobí vlastní ricinový olej.

S mladickým elánem, nezatíženi zkostnatělými předsudky, jej začali vyvíjet, a po několika neúspěšných pokusech se jim nakonec skutečně podařilo ricinový olej vyvinout, a nakonec byl daleko lepší, než cokoliv, co bylo tehdy na trhu.

Zá- jem o jejich olej byl obrovský a tento úspěch je přiměl k tomu, aby zaměstnali tým mla- dých, dynamických vývojových odborníků a začali vyvíjet i další oleje - závodní, moto- rové, převodové a tlumičové, rozbíjeli jeden v oboru zavedený mýtus za druhým.

Jejich oleje zavedly nové standardy v oboru. Dnes je firma MAXIMA považována za průkopní- ka v oboru a zároveň i za světovou jedničku v oblasti vysoce speciálních závodních ma- ziv. Z původně jediného produktu se vý- robní program dnes rozrostl na dnešních více jak 40 produktů, z nichž ty nejdůleži- tější čtyřkolkové produkty vám nyní před- stavujeme.

Použitím kvalitních základových olejů, syntetických esterů a po- kročilých aditivačních technologií je vysoce teplotně stabilní, má vysokou odolnost proti vyso- kým tlakům, oxidaci, stárnutí a tepelné degradaci. Dále obsahuje aditiva zvyšu- jící střihovou stabilitu odolnost oleje pro- ti mechanickému štěpení řetězců molekul , takže dobře snáší i ex- trémní zatížení a vysoké teploty v ysokov ýkon - ných závodních č tyřkolkov ých motorů. Snižuje tření i teplotu mo- toru, usnadňuje startování. Ma- xima patří mezi nové oleje na českém trhu, ale ve světě má tato firma dlouholetou úspěšnou tradici.

Speciali- zuje se na vysokovýkonné závodní oleje, kde patří mezi špičku ve své třídě, ale stejně úspěšné jsou její oleje a dal- ší petrochemické produkty pro každodenní používání ve čtyřkolkách, motocyklech i automobilech. CHain WaX Špičkový řetězový sprej na principu vosku. Vytváří speciální, vysoce účinný, odolný, su- chý parafinový film, který poskytuje trvan- livou, dlouhodobou ochranu všem typům řetězů za sucha i v mokru.

Je určen do nej- těžších podmínek, odolává vysokým tlakům, proniká hluboko do článků řetězu, promazá- vá nepřístupná místa a snižuje opotřebení a vytahování řetězu. Je vynikající také na ma- zání bowdenů a čepů. Zabraňuje usazování prachu a špíny na řetězu. Pro všechny druhy řetězů včetně O-kroužkových. Kvalitní syntetický mazací základ je doplněný aditivy proti extrémním tlakům a pro minimalizaci opotřebení. Obsa- huje speciální přísady zabraňující odlétávání a chránící proti korozi.

Určen pro normální i O-kroužkové řetězy. Používán nejúspěšněj- šími týmy ve světovém motokrosu. Má víceúčelové použití v péči a údržbě motocy- klů, vodních skútrů, automobilů jako čistič elektrických kontaktů, konektorů, škrticích klapek karburátorů, dílů zapalování a mnoha dalších dílů. Silný tlak v dóze umožní dostat čistič na špatně přístupná místa.

Nezane- chává film, má jemnou citronovou vůni a je netečný vůči většině plastů. Clean-UP Clean-Up je velmi účinný odmašťovací prostředek emulzního typu, prostý ží- ravých chemikálií.

Je určený pro odmašťování zašlé špíny a silně znečištěných hnacích řetězů, molitanových vzdu- chových filtrů, kovů, plastů a pryže u motocyklů, čtyř- kolek, vodních skútrů i au- tomobilů. Důkladně očistí hnací řetěz bez poškozování pryžových O-kroužků, rychle rozpouští a odstraňuje těžko odstranitelné zbytky maza- del na řetězy, jakož i asfaltové skvrny. Vynikající účinnost na hliníku. V praktickém aerosolovém obalu umožňujícím čištěný díl naspre- jovat, nechat působit po dobu jedné minuty a důkladně omýt silným proudem tekoucí vody.

Vytěsňuje vodu, poskytuje antiko- rozní ochranu. Je užitečný všude, kde je vy- žadováno penetrační mazání. Maxima MPPL vytváří ochranný film a nenapadá plasty ani lakované povrchy. Nastříkáním do sání je vý- borný také jako antikorozní prostředek před zazimováním nebo jako startovací sprej. SC1 ochrání plasty, skelný laminát i lakované povrchy.

Po nanesení vytvoří vysoce lesklý bezbarvý film, který zabraňuje bahnu a ne- čistotám, aby se lepily na blatníky a další díly. Následné čistění je pak neporovnatelně jednodušší a snazší. Vynikající zespoda na blatníky motocyklů a čtyřkolek. Úplně zasychá, takže ochrana proti při- lepování nečistot a prachu je dlouhotrvající.

Fab-1 Olej na vzduchové filtry ve spreji. Moderní syntetický olej na pěnové vzduchové filtry. Za- stavuje průchod jemných prachových částic a ostatních nečistot do motoru. Je voděodol- ný, takže zabraňuje průchodu i vlhkosti. Jed- noduchá a čistá práce díky aplikaci ve spreji. Hi-test oCtane booster Zvyšovač oktanového čísla. Organický pro- dukt neobsahující olovo, mangan ani fosfor, přímo připravený k přimíchání do benzinu. Potlačuje detonace a předčasné zapálení směsi, zpomaluje rychlost hoření a zvyšuje samozápalnou teplotu směsi.

Tím zamezuje klepání motoru při detonačním spa- lování, které by jej mohlo jinak i úplně zničit. Umožňuje zvýšit kompresi a vý- kon. Pro dvou- dobé i čtyřdobé motory. Čistí pali- vový systém.

Maxima více informací hledejte na: Jak je to vlastně s ho- mologací čtyřkolek velkých značek? Co je to přestavba? Jak tedy poznám jako laik, že kupuji čtyřkolku, která prošla přestavbou legální, neboli bez následného zpochybnění na STK?

Otázka snadná, ale odpověď by zabrala více než nám vyčleněný rozsah článku, snad postačí ve stručnosti popsat, co je podstatou přestavby — Suzuki, Yamaha, Honda a např. Kawasaki vyrábí většinu svých strojů bez homologace pro silniční provoz, neboť nerozdělují své výrobky pro konkrétní trhy ať americké, či evropské.

Proto je potřeba čtyřkolku upravit, než v Evropě vyjede na silnici. N ejenom v poslední době se množí otázky, jak je to s těmi techničáky čtyřkolek. Do redakce nám nedávno napsal pán, který koupil Suzuki KingQuad s nějakým divným názvem v TP a přitom se na srazu potkal s dalším nadšencem, který měl v technickém průkazu Suzuki. Jak je již dobrým zvykem, podáváme u nás v Quadu ověřené informace, a proto proč ne zas jednou z jiného než technického úhlu pohledu.

Určitě si vzpomenete na stánek firmy Dorton z holešovického veletrhu Motocykl , kde bylo k vidění několik čtyřkolek, které se až nápadně podobaly vlajkové lodi Yamahy, sportovní i užitkové stroje s velkým S nebo sportovní Hondu TRXXX, kterou už ze stránek Quadu taky znáte. Zeptali jsme se proto majitele Dortonu Honzy Jupy, jak to vlastně vidí on coby prodejce, který se na svých webových stránkách pyšní ujištěním: Rovněž jsme již zaznamenali několik problémů při přejezdu našich hranic.

Kategorie R není v každém státu EU stejná a někde vyžadují i doprovodné vozidlo. V Evropě právě proto existuje několik firem majících oprávnění provádět přestavby.

Samozřejmě že nejmarkantnější jsou blikače vpředu i vzadu a zrcátka, nicméně právě zapojení blikačů je první velmi podstatný detail. Motocykl musí být vybaven tzv. Čtyřkolkamusíbýt rovněž vybavena odrazovými světly a osvětlením poznávací značky.

Snad největší slabinou a možností, jak odhalit podvodný pokus o prodej, je chybějící homologovaná přední i zadní světla. Tento symbol musíte najít i na blikačích a zrcátkách. Asi nejpodstatnější je ale název stroje, jestliže by se čtyřkolka, kterou v kategorii L7 motocykl neboli bílé značky a označit poté čtyřkolku jiných obchodním jménem a vydat tzv.

Jednou z takových firem je i společnost Dresel, která byla kauzou falešných TP postižena nejvíce. Existují tu však ještě minimálně čtyři další, které mají i své obchodnízastoupenívČR.

Abych ale odpověděl na dotaz, respektive poradil laikovi, na co se zaměřit při nákupu např. KingQuadu, kterého vyrábí Suzuki Motor Co. Jestliže totiž někdo přivezl např.

Sojku z Ministerstva dopravy ČR, do jehož kompetencí právě homologace podobných přestaveb spadají. Sojka rovněž potvrdil, že stroj registrovaný v kategorii L7 motocykl musí výkonem, stejně tak hlučností odpovídat evropské normě, majitel homologované čtyřkolky by měl rozhodně jezdit i na odpovídajících homologovaných pneumatikách se správnýmrychlostnímoznačením. Souhlasil s tím, že ne všechny homologované čtyřkolky odpovídají platným Evropským normám a že tyto úpravy dokážou provést pouze specializované firmy, nikoliv jakýkoliv prodejce.

Dorton prohlídce na STK podklady pro její registrování i u nás. Zde je však ten háček a legislativní neznalost, možná i nepřesné metodické pokyny z Ministerstva dopravy ČR, kterými by se měly stanice technické kontroly a následně i odbory dopravy registrace vozidel jednotlivých magistrátů řídit. Čtyřkolky pocházející většinou ze SRN jsou totiž zaregistrovány na základě dosud platné výjimky týkající se především elektromagnetické kompatibility zjednodušeně brzdných vlastností , kterou Česká republika stejně jako většina Evropy neuznává.

Nekvalitně nebo úmyslně polovičatě provedená přestavba je samozřejmě levnější, avšak otázkou zůstává na jak dlouho… Nám v Dortonu konkurence nevadí, tenhle obor je spíš zábava, sport a koníček než způsob, jak přijít k velkým penězům, vadí nám však nepoctivost, která v tomto oboru stále je. A nechceme být hozeni do jednoho pytle, tyto kauzy totiž poškozují nejen prodejce, ale celý obor. Na závěr k nám ještě Honza Jupa přidal tip, jak poznat správnou a legální přestavbu: Vysoká odolnost, bezproblémový chod, snadná údržba, vysoký průjezd terénem, nízká spotřeba a především stovky spokojených zákazníků, přimělo taiwanského výrobce k znovuzrození této legendy s ohledem na vyšší nároky nynějších zákazníků a to především vzrůstajícím zájmem o vyšší výkon.

O který se v tomto případě stará čtyř- ventilový jednoválec s obsahem ,3 cm3 o výkonu až 23 kw off-road. Lehká a výkonná pracovní čtyřkolka s nezávislým zavěšením všech kol. Zaváděcí cena této novinky roku s bohatou výbavou sportovních doplňků již v základu je: Ale jezdit závody se sériovkou, to ani v případě Renegadu není to pravé, při extrémní zátěži se prostě vždycky přijde na něco, co by se ještě dalo vylepšit.

Právě úroveň těchhle doladění odděluje speciály od běžné produkce, která sice už z fabriky je na hodně solidní úrovni, ale při trvalejším extrémním provozu nevydrží. Své o těchhle stavbách ví bratři Přibáňové z firmy Andy Motors. Petr na čtyřkolkách léta závodí a aktuálně si staví novou mašinu z Renegada. Když jsme o ní spolu diskutovali, tak mi poodhalil pár vylepšení, díky kterým bude jeho Reno podstatně odolnější a konkurenceschopnější.

Dřevo místo železa Základem všech staveb na bázi Renegada je vyztužení rámu. Ten je proti jiným strojům specifický svým páteřovým provedením s horním a dolním tahem z jeklů obdélníkového průřezu a připojením zadní nápravy na výkyvných ramenech.

Jak rám, tak i ramena je potřeba pro závodní účely vyztužit. Pro výztuhy rámu existuje několik názorů, Andy Motors přebrali myšlenku amerického úpravce Penlanda, který do spodního tahu nacpe dřevěnou fošnu, která úplně vyplní spodní tah.

Jestli si teď klepete na čelo, tak věřte, že na rozdíl od vyvařování, které nemusí být vždy stoprocentní, je dřevo dosud bezproblémové — jeho pružnost a houževnatost dokonale chrání spodek rámu před nežádoucími deformacemi nebo třeba průrazem. Kdybyste si chtěli tuhle úpravu dělat doma, tak nejspíš narazíte na problém, jak do rámu dřevo dostat a jaké použít. Obojí je tajemství a o dřevě vím jenom to, že je tvrdé… Nově bude Petr na své mašině zkoušet i přidanou Když se rozhlédnete po stro- jích na vytrvalostních závo- dech typu Offroad maratonů, různých cross-country apod.

Do po- předí ve třídách 4x4 se pak ale dostávají prakticky výhradně stroje Polarisu a Can-Amu. A v tomhle souboji má jedno- značně navrch Renegade. Dan Pejzl, Andy Motors » Řadička nahoře u řídítek je v závodech zbytečná » Řádně vyztužený rám masivní hliníkový plech s odvrtaným děrováním před chladičem. Pro závody stačí jenom krátká řadička přímo na převodovce, baterka se nově dostane vlevo před motor. Specialitou tu bude možnost demontáže předního diferáku pro některé soutěže, kde nepotřebujete 4x4.

V tu chvíli přijdou ke slovu speciální zkrácené poloosy pro přední kola. Úspora na váze je v takovém případě už citelná. Jak bude tenhle Renegade fungovat jako celek, uvidíme pravděpodobně ještě do podzimu. A písty pořád neletí a neletí… Aby se do válců dostalo víc směsi, je nezbytností i volnější filtr sání, v tomhle případě se nebude využívat původní airbox, ale motor bude sosat pěkně napřímo z boku.

Z dalších úprav Renegada čekají ostřejší pružinky a závaží do variátoru a taky úprava převodovky. Převod bude o něco rychlejší než je v sérii, předpokládaný vyšší výkon by to měl bez problémů zvládnout. Doladit převody je ale vždycky potřeba i s ohledem na volbu průměru kol. A pak je tu spousta drobných vylepšení, které každý stavitel odzkoušel v provozu a nedá na ně dopustit.

Petr tak předělal uložení chladiče, zbavil se pomocného rámu a místo toho bude mít Reno vpředu výztuhu před motorem, která by měla vůči sobě stabilizovat horní a dolní část rámu, její parametry jsou zatím tajné, uvidí se, jak obstojí při ostrém nasazení. Drobné výztuhy ale provázejí i další části rámu — hodně důležité to je pod uložením zadních ramen a jednu malinkou jsem objevil i na tyči řízení, v místě, kde se napojují obě spojovačky.

Renegade sice z výroby netrpí zrovna malým rozchodem, ale pro závodění ještě dostane širší přední ramena made in Andy Motors a jak už jsem psal, ta zadní dostanou navařenou výztuhu, protože zrovna u těchhle modelů v extrému rády praskají a ohýbají se.

Písty na cestě Za nafocený stav Petrovy mašiny ale nemůže ani rám ani letní dovolená, ale Amíci. Čeká se ještě na písty pro obsah Proto jsem se rozhodl udělat něco, co by se mohlo srazu podobat. Vzal jsem mo- bil, podíval se do kalendáře. A zjistil jsem, že 3. Naplánováno bylo cca 80 km, což se nám myslím i povedlo.

Třicet minut po dvanácté už byli všichni připraveni, kolky nachrochtány a tak jsme vyrazili kupředu po našich silnicích a taky mini terénem. I  přesto, že jsem věděl počet kolek, tak jsem si ani neuvědomoval, jaká je to dlouhá kolona. Vyjížďka byla famózní, lidé mávali a  pokukovali, co se to děje, bo to byl hukot, jako by přijeli Rusáci Po příjezdu do kempu nás už všechny očekával človíček, který se nám postaral o diskotéku do půlnoci.

Já spočítal všechny anketní lístky, vyhlásila se nej. Malá pauza vyplněná soutěží a  pak se pokračovalo tombolou. Kromě toho se mohli všichniA le jen termín nic neřeší. Tak jsem uvažoval, kde se sraz uskuteční. Po zvážení všech pro a  proti jsem zvolil nedaleký kemp Dešná. Ale ještě to chtělo něco pro zpestření. Oslovil jsem tedy firmy, co se točí kolem našeho společného koníčku. Díky nim jsem měl možnost udělat anketu o  nej.

Rozdávalo se na cen, od drobností až po slevové kupóny. Každý čtyřkolkář, který se dostavil na sraz, dostal srazovou samolepku. Co se týká programu, tak nebyl nijak striktně daný. Do kempu se přijíždělo od pátku večera.

Na všechny jsem si počkal, při příjezdu je pozdravil, polepil jim kolku pořadovým číslem a sdělil jim, že do sobotního poledne mají volnou zábavu. No sobota je tu! V  pravé poledne jsme Text: Fotky najdete na www. Velké balvany, hluboké vyjeté koleje, písek, hluboké bláto nebo nekonečné prašné cesty, nic nesmí být překážka. Ať se potřebujete dostat hluboko do lesa, nebo tam na ten skalní výběžek, odkud je vidět do celého kraje, naše čtyřkolky jsou připravené dostat vás tam.

Máme největší motory v oboru. Naše pérování je perfektní kombinací do terénu i na silnici. Náš variátor Duramatic je konstruovaný tak, aby vydržel tisíce kilometrů bez údržby. Pokud potřebujete čtyřkolku pro rovné, nudné cesty, pořiďte si jakoukoli Náměstí 13, Žebrák psč: Jeho kořeny výroby se datují až do roku V sobotu se jely dvě vyjížďky, takže kdo nestihnul tu dopolední, už z jakéhokoliv důvodu, účastnil se té odpolední.

Na dopolední cca 30 km trasu vyjelo skoro čtyřkolek a na odpolední, která byla hasičské cisterny, které čtyřkolkáře ochladily sprškou vody. Vyvrcholením vyjížďky bylo společné koupání v jednom z rybníků, kde byl smyt z těl čtyřkolkářů všudypřítomný prach, který ke čtyřkolkám patří, a zároveň bylo osvěženo tělo na večerní program.

Živá hudbasestaralaozábavu,pivotekloproudem a zasvěcené diskuze o zkušenostech, trablech a superzážitcích pokračovaly až do pozdních nočních hodin. Majitelé Polarisů mohli navíc využít nabídky na bezplatnou olejovou náplň a diagnostickou kontrolu svého stroje, která bylo hojně využita. Závodní neděle začala na autokrosové dráze tradičně dětskými kategoriemi a dále více než dvojnásobně delší, vyjelo téměř strojů.

Kdo umí základní počty, ten si jistě dokáže spočítat impozantní délku hada, která činila plus minus dva kilometry, táhnoucího se cestou necestou Českomoravskou vrchovinou. Vyjíždělo se z jednoho humpoleckého náměstí za účasti značného počtu diváků a asistence policie, která zastavila pro účastníky této spanilé jízdy dopravuazajistilatakhladkýprůjezdměstem. Některé přestávky na vyjížďce byly vyplněny nejen cigaretou, ale i soutěžemi, které vzešly spontánně z iniciativy účastníků.

Oblíbenost to- hoto srazu se opět potvrdila účastí více jak čtyřkolek všech značek a typů, jedné šestikolky Polaris a tří úté- véček Emu.

Organizátor, ob- čanské sdružení Quad Team Pacov , připravil výtečný program pro všechny bez rozdílu. Nenudil se užitkáč ani sportka a na své si přišly i děti. Užitkáče byly rozděleny do tří skupin a vyrazily s hodinovým intervalem vyjížďkovým tempem na čtyři různé trialové úseky, které účastníci projížděli na čas.

Každý úsek byl rozdílný. Kamenitý, úsek s prudkými sjezdy a výjezdy, kličkování mezi stromy a nechyběl ani tradiční oblíbený průjezd bahnem, kde by i bévépéčko mělo možná problém. Všechna soutěžní klání proběhla v naprosté pohodě a spokojenosti všech zúčastněných a v půl osmé večer byli ohodnoceni tři nejlepší v každé kategorii věcnými cenami. Tímto ceremoniálem byl xx úspěšný sraz ukončen, ale mnozí ještě zůstali do dalšího volného dne k radosti majitele místního kiosku.

Každopádně velké díky patří sdružení Quad Teamu Pacov za skvělou organizaci a hladký průběh celého srazu. Expresní dodání, technické konzultace www.

Odpružená øidítka Masivní odpružená øidítka pro závodní úèely. Zkušený prùvodce, pøíjemné ubytování, výborná kuchynì. Výprava, na kterou budete dlouho vzpomínat. Kdobyo téhlebombaakcisnadještěneslyšel, tak tedy základní info: Trasu závodníci hledají podle papírového itineráře bez používání GPS jako na Dakaru! Zajištění bez chybiček, ubytování super, ceny solidní a všudypřítomná kamarádská atmosféra.

Tak jako v  loňském prvním ročníku, tak i  letos je trasa naplánovaná jak pro čtyřkolky tak Pojeďte na UkrajinU! Vaše mašina už tam je. Ehm, no to jsou ale blbý fóry, že jo. Radši si pojeďte zařádit na Strike Sport Motoráj Maraton! Dru- hý ročník startuje už za pár dní a podle toho, jak jste si mohli přečíst v loňské reportáži, tak to určitě zase bude stát za to. Náročnost a výběr terénů pro pět závodních etap bude kopírovat nasazenou laťku z  minulého ročníku a ta byla pro čtyřkolky hodně vysoko.

Takže zkušenější jezdci si příjemně potrápí tělo a  ti méně zkušení dostanou navigační cross-country školu k  nezaplacení. Opět se bude jezdit hodně do kopce, často taky z  kopce, místy po rovině, občas potokem, nezřídka v kamení, sem tam v blátě Prostě tak, aby si každý přišel na své a nikomu nic nechybělo.

Jestli chcete jet, tak neváhejte, zbývá posledních několik volných míst ve startovce. Akce probíhá v termínu Další info načerpáte na www.

Žádný div, že když uviděl svůj první sněžný skútr, který vyvíjel jeho švagr David Johnson, tak o ničem takovém nechtěl ani slyšet, byl plně vytížen svou fabrikou Hetteen Hoist and Derrick. Jenže s výrobou pro zemědělce to nebylo zas tak růžové a nevypadalo to ani přes veškeré Edgarovy snahy na výrazné zlepšení. Naproti tomu Davidův prototyp sněžného skútru získal pozornost i potřebné finance a tak se společnost Hetteen Hoist and T akže milí čtenáři - Arctic Cat patří mezi zakladatele a lídry trhu se sněžnými skútry, ATV ale i generátory a příbuznými prvky, příslušenství atd.

To jenom pro začátek. Jak to všechno začalo Klíčovou osobou značky Arctic Cat je postava podnikatele, vizionáře a solidního stratéga Edgara Hetteena. Ten původně neměl s oborem dnes víceméně Zatímco Polaris a Can-Am zažívají u nás poslední dobou vel- mi plodné roky, tak třetí americká značka Arctic Cat se stále ještě dostává do podvědomí českých čtyřkolkářů. Když mi jednou zástupce importéra řekl, že se u nich zákazníci ptají, jestli je Arctic Cat z Tchaj-wanu, spadla mi čelist… Derrick postila do jejich výroby.

Přes zimu vyrobila sice jen pět exemplářů, ale další zimu to už bylo 75 kusů a o rok později dokonce víc než tři stovky. Během několika málo let se tak z výroby farmářských potřeb stal výrobce strojů pro sněžné cestování. Hetteena tento obor zcela pohltil. Dřívější výrobce zemědělské techniky ovšem nechtěl skončit stejně jako před tím, jako provinční producent, a tak se rozhodl pro náležité public relations, aby rodící se obor dostal do podvědomí nejenom potenciálních zákazníků.

V březnu vyjel se třemi kolegy na sněžných skútrech na Aljašku, kde úspěšně absolvovali mil dlouhou cestu z Bethelu do Fairbanks. Cesta trvající 18 dnů jim vynesla kýženou pozornost novin, časopisů i rozhlasu.

Jenže po návratu domů přišla studená sprcha, když investoři firmu Hetteen Hoist nad Derrick přejmenovali na Polaris… Hetteen » Skútr z roku » Arctic Cat » Arctic Enterprises ani nestačila uspokojovat poptávku… katastrofa a zmrtvýchvstání Jenže nic netrvá věčně a tak po letech tučných přišly i roky, kdy trh začal padat stejně rychle, jako předtím rostl.

Nejhůř se firmě vedlo v roce , místo oslav dvacátého výročí přišel finanční kolaps a nucená správa. Ke slovu se ovšem znovu dostal Edgar Hetteen, který jako člen finanční skupiny prostřednictvím nově založené společnosti Arctco, Inc. Zákazníci jsou nadšeni, zůstávají věrni značce i přes zjevné problémy.

Byli i takoví, kteří se nechali slyšet, že pokud už nebude sněžné skútry vyrábět Arctic Cat, tak už na nich jezdit nebudou… Postupně se opět podařilo obnovit úspěch značky Arctic Cat, došlo na několik akvizic výrobců lodí a v polovině devadesátých let už začala firma vyrábět i vlastní vodní skútry skončila s nimi ale už v roce tak ve firmě ukončil své aktivity, prodal svůj podíl a odešel na Aljašku, kde se chtěl věnovat kariéře hraničáře a pilota.

Moc se mu nedařilo a tak následně přijal nabídku skupiny investorů z Thief River Falls, aby pokračoval s výrobou sněžných skútrů pod hlavičkou Polar Manufactoring Company. To bylo v zimě Koncem roku už fabrika vyrobila svůj první skútr — New Polar , který jako užitkový stroj nabízela firmám pracujícím v lesích, elektrikářům, spojařům i těžařům. Po roce byla společnost přejmenována na Arctic Enterprises, inc.

Byla zároveň vytvořena distribuční síť, aby se stroje dostaly i na vzdálenější trhy. Arctic Cat tak znamenal začátek nové éry nejenom pro firmu, ale i pro nově se rodící nadšence sněžných radovánek v celé zemi a samozřejmě znamenal zrod jména Arctic Cat. Postupně se rozšiřoval počet distribučních míst i modelová řada a Hetteen se rozhodl přenechat vedení společnosti, když cítil, že bude potřeba schopností někoho jiného, aby posunul značku ještě dál. Přelomovým modelem se poté stal Panther z roku , který přinesl řadu technických specialit.

CZ Široká nabídka pneumatik a disků prakticky pro všechny dostupné čtyřkolky a side by side stroje od americké firmy ITP s mnohaletou tradicí a zkušenostmi vyhoví všem vašim požadavkům, přáním a nárokům. Arctic Cat, archiv Podařilo se i překonat rekordní čísla před úpadkem Arctic Enterprises.

V polovině devadesátých let se růst trhu sněžných skútrů ročně pohyboval kolem fantastických dvaceti procent Podobně dobře si vede i Arctic Cat. Tou dobou ale přichází pro nás o moc důležitější zpráva.

V roce se Arctco vrhá vedle dalších rekreačních segmentů i na čtyřkolky. Prvním strojem ATV je Bearcat Díky masivní marketingové kampani i solidní kvalitě se brzy čtyřkolky Arctic Cat stávají významnými hráči na trhu.

Tento rok zároveň přichází další důležitá zpráva a tím je přejmenování společnosti Arctco na Arctic Cat Inc. Arctic Cat stále víc tlačí na svůj čtyřkolkový program, v roce přichází s třístovkami a nabízí tak už jak stroje 4x4 tak i 4x2. Zdatně tak konkuruje zavedeným značkám. I když se konec devadesátých let opět pro značku nesl v duchu nevalných výsledků, Arctic cat v roce investoval značné prostředky do nových technologií, aby značka držela krok se světovou špičkou.

Podařilo se, Arctic Cat se drží na výsluní i v novém tisíciletí, nejvýraznějším počinem z poslední doby se stalo uvedení litrové čtyřkolky Thundercat, čímž se značka rázem dostala do středu zájmu čtyřkolkářké veřejnosti.

Hledáš adrenalin pro sebe nebo Tvé kamarády či kolegy v práci, co by vás dostalo do kolen? Přihlas se do Off Road Academy, školy jízdy v terénu! Bezva Teambuilding… Potřebuješ se na týden odreagovat? Ptáš se jaká auta? Co je tohle zase za novinky?!? Mrkni se na www. Měl cestou nejmíň technických problémů, vlastně jenom jediný, upadla mu espézetka, ale jak on sám přiznává, je to hodně o stylu jízdy.

Kromě toho na Bladu ale také například vůbec nebylo nutné vyztužovat zavazadlové rámy, jak to museli udělat kolegové na ostatních čtyřkolkách. A ještě jednu dobrou vlastnost u Blada objevil — přední i zadní rámy jsou natolik široké, že přesahují přes blatníky, a to je moc šikovné, protože když se se čtyřkolkou složíte na bok, tak se TGB Blade opře o tenhle rám a o kola, takže blatníkům a řídítkům se nic nestane.

A taky máte kam dát náklad. Pokud je u čtyřkolky rám malý, pak taky máte málo místa pro bagáž. A že v Maroku měli pěkně naložíno: Tam a zase zpáTky Trajektem trvá cesta z Janova do Maroka dva dny, a protože se posádka už nudí, tak si zpestřila plavbu formou mimořádné události. Zčistajasnazačalypocelémtrajektu Technika Jarda Černý byl v Maroku už po druhé. Už podruhé při přípravách na cestu strávil asi tak 4x víc času než samotnou expedicí — hledáním na Googlu, na Google maps, zanášení údajů do GPS.

Nedá na ni dopustit a ví velmi dobře proč. Čtyřkolka rovná se dobrodružství. Můžete ho zažít hned za humny, někdo za ním jezdí do Rumunska, jiný na Ukrajinu, ale jestli je někde skutečný čtyřkolkářský ráj, tak je to v Maro- ku, konkrétně v písku Erg Chebbi. Do těchhle obrovských písečných dun jezdí celé výpravy čtyřkolkářů, někteří s cestovkou, jiní, jako třeba Jarda Černý, v partě na vlastní pěst. Vyložili jsme čtyřkolky z plaťáků, natankovali litr naturalu vyjde v přepočtu na cca 27 korun a kolem poledne hurá na naši první třídenní výpravu směr hory a koryta řek.

V noci sice zima, ráno čtyřkolky zamrzlé jinovatkou, jinak ale přes den okolo 20 stupňů, takže hodně příjemně. Do výšky tři tisíce metrů jsme jeli ve skupinkách po dvou, po třech, abychom si vzájemně neprášili. Riziko ztracení bylo prakticky nulové, protože každý měl buď mapu, nebo GPS, a kdo neměl ani to ani ono, držel se někoho, kdo ji měl. Místy jsme projížděli sněhovými poli, křižovali jsme vádí, vyprahlá koryta vyschlých řek, jednou jsme přenocovali u překrásného jezera Imil Chel v berberském stanu.

Noc v něm byla příjemná, jen jsme museli hlídat ječet sirény, hoří, volali jedni, potápíme se, křičeli jiní. Stevardi a celá posádka už v záchranných vestách a přesně v okamžiku, kdy se nervově labilnější pasažéři chystali naskákat do vody, nám řekli, že nás všechny dostali, že to bylo jen cvičení. Asi se takhle posádka baví. Jinak čtyřkolkování v Maroku samozřejmě není z nejlevnějších. Takováhle měsíční akcička vás vyjde na cca 35 peněz.

Jen samotná doprava tam a zpět pokud jste dva až tři v autě vás vyjde skoro na dvacku a trvá osm dní, čtyři dny tam a čtyři zpět. A tak do Maroka jezdí lidi, co nemají velké problémy s penězi. Jeden z letošní partičky si například v Barceloně vystoupil, že do Maroka přiletí později, na čtyři hodiny si odletěl na Kanárské ostrovy vykoupat se na pláži, pak si ještě odskočil do Rakouska něco si vyřídit a pak zase letěl zpátky Přistání v Tangere i marocká celnice byly bez problémů, dokonce i když si jeden z nás zapomněl doma pas.

Vystavili nám ASP Group s. Vynikající ochrana proti korozi díky odolné černé komaxitové barvě. Zlepšují vzhled i míru ochrany čtyřkolky. Včetně montážní sady přímo pro vaši čtyřkolku. Pro všechny nejpopulárnější modely čtyřkolek. Přední ochranné rámy Ochranné rámy Kimpex mají integrovanou přední lyžinu.

Včetně montážní sady přímo pro vaši čtyřkolku k uchycení do výrobcem určených ko- tevních míst. Skvělý vzhled a maximální ochrana chladiče, navijáku, světel a plastových dílů. Pro všechny nejpopu- lárnější modely čtyřkolek. Konstruktéři zachovali stejnou úroveň komfortu, ale upravili tvar tak, aby byl uzamykatelný úložný prostor využitý na maximum. Je velmi pohodlný a ergonomický, což poskytuje spolujezdci mimořádný komfort při jízdě. Také vnitřní objem je zcela výjimečný, box je uzamykatelný dvěma snadno ovladatelnými zámky.

Spolujezdec má po obou stranách opěrky rukou, vzadu speciální opěrku zad. Zde uvádíme ukázku z našeho sortimentu. Ne že by je někdo chtěl ukrást, ale místní dětičky, budoucnost naší země, andílkové zlatí, by možná mohly některé nepřišroubované věci odnést a zužitkovat po svém. A tak jsme se pro všechny případy střídali v hlídání po hodině. V horách nás překvapilo, jak rychle tu teď vznikají nové cesty. Buldozery se zakusují do kamení, a kudy posledně nemohl prolézt ani kamzík, tam je dneska štěrková nebo šotolinová cesta.

Taky tu dostali dobrý nápad, jak ušetřit asfalt při tamním malém provozu — vyasfaltovaný je jen jeden pruh, vlevo a vpravo kolem je široká štěrková krajnice na vyhýbání. Auta se vyhýbají po krajnicích a pak si zase jede každé dál po asfaltu. Lidi Marocký lid si přivydělává focením s turisty.

Kromě toho, když už už chcete spoušť zmáčknout,taksevšichniotočízády,protože Ale taky umí být Maročané ochotní. Potřebovali jsme se dostat přes koryto řeky, kde po obou březích měli políčka. Z horní planiny dolů k políčkům a přes hluboký a ouzký zavlažovací kanál, který se stal pastí.

Přední kola zapadla do něj a čumák se zapíchl do protějšího břehu. Domorodci pomáhali, co to šlo, za chvíli celí mokří, jen abychom my byli suší. Tomu nejstaršímu jsme dali bonbony pro děti, nějakou tu cigaretku s pivem pro ty starší. Semsejezdítrénovat na Dakar, tady se mimochodem v roce natáčel i film Mumie. Tyhle fascinující obří duny jsou neskutečně nádherné, jedny z nejhezčích na planetě, ale musíte v nich umět jezdit.

Je to nádhera i adrenalin, ale jeden z největších adrenalinů je místní jídlo. Základem je skopové, pak také kuřecí, zelenina, samozřejmě kus-kus, ovoce. Jídlo tu bylo dobré, a dokonce to ani nikdo z nás neodnesl zrychlenou peristaltikou střev. Pro mě osobně ale měla největší poušť světa mimořádnou přitažlivost, už proto, že jsem se na ni minule chystal, ale dal jsem přednost písečným plážím u Atlantiku a letos nás za to potrestala.

Proti bylo tentokrát počasí. Sahara nás prachsprostě vyhnala. Měli jsme naplánováno projet se stydí před objektivem cizího fotoaparátu. Na cestu do Maroka si musíte vzít spoustu dárků — propisek, kšiltovek, bonbónů a tak podobně. Zastavíte-li nejen ve vesnici, ale i v naprosto pusté samotě, odnikud se k vám začnou stahovat, snad vylézají ze země, děti. Když jim nic nedáte, jsou schopní po vás ještě házet šutry, tak jim raději něco dáte, jenže to vás zase skoro snědí za živa a nezbavíte se jich leda za zlatý tele.

Jenže těch telat byste museli s sebou vozit strašně moc, tak si vyberte. Někteří Maročané v horách stále ještě žijí v jeskyních, ona v nich nakonec dost dobře funguje přirozená klimatizace, ale někdy je tohle bydlení docela drsné. Například jedna taková jeskyně, ještě teď na to musím myslet, jak přímo u vchodu si shromažďovali velbloudí trus, se kterým v zimě topí. Pak začalo foukat bez přestání, nejdřív příjemně, pak nepříjemně, pak ještě daleko víc a pak už to dál nešlo a výlet se změnil v normální úprk před bouří.

Prach a písek všude, jako byste projížděli pískovačkou. Mokrý šátek kolem huby, ale za chvíli stejně nešlo dýchat, nárazový vítr foukal tak, že jsme nedokázali jet přímo, jak to s námi cloumalo, bílá tma všude kolem nás, míjeli jsme mrtvý dobytek s bílými, pískem vyfoukanými kostmi do běla, ale nejvíc jsme zírali na odnikud se vyloupnuvšího místního motorkáře, který v té bouři jel proti nám, pohodář, jel sice rovně, ale v asi tak padesátistupňovém náklonu opřen o bouři.

Mohutné velikány všechny očíslované, dokonce jsme našli cedr číslo jedna, otce všech cedrů. Stál úplně stranou, asi 60 kilometrů od vjezdu do rezervace.

Bylo to tam hezké, u těch cedrů, až na to trní, vlastně celé rozsáhlé pole plné trnitých keřů s asi třícentimetrovými ostny, kam nás dostaly místníopičky—makakové,akteréjsmemuseli zdolat. Průpichy jsme nejdřív opravovali knoty, ale protože trnů bylo stále víc, tak jsme nakonec šoupli do pneumatik Slime. Při kempování na divoko nemusíte mít strach ze zvířat a havěti, ale základem je, kvůli lidem a dětem zvláště, zakempovat až skoro za tmy a někde v místech, odkud vás nikdo neuvidí.

Jinak v Maroku je hodně kempů, ale v téhle roční době jsou úplně prázdné a spousta z nich je přímo opuštěných.

..

ROZLOBENÍ MUŽI VYPRASK RAKOSKOU

Sally sez vanessa decker Červen Izraelská armáda  s tanky a letadly vpadla do Gazy, dvojita penetrace hanka servis, aby osvobodila vojáka, uneseného džihádisty. Lidé se domnívali, pochopitelně neprávem, že pan řídící musel. Nezapomeňte důležitost vlídnosti zmiňovat tu a tam při komunikaci s dětmi — připomeňte jim, aby byly hodné, když odchází do školy, hrát si s kamarády a podobně. Dick Lechien sám úspěšně závodil v drags- terech, ustanovil několik světových rekordů, a společně s Rolandem Reedem byl zároveň i úspěšným podnikatelem. Protože součastní potomci majitele firmy nemají už žádné další zprávy o osudu bratří Mertů v Americe, zajímala jsem se, proč paní Šimková ze Slovenska pátrá po osudu firmy. Tohle je další tradičně silná stránka Polarisu — přední nosič kombinovaný s uzavíratelným kufrem,Touring přidává ještě třeba užitečné držáky na pití vedle zadního křesílka. Po příjezdu do kempu nás už všechny očekával človíček, který se nám postaral o diskotéku do půlnoci. Zdrojem bílkovin pro astronauty mají být tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, houby, šalotku, arašídy a poněkud ostřejší omáčku. Prošla gynekologií a taky chirurgií. Chtějí zajistit informovanost občanů a zachovat dopravní obslužnost obce. Léčba s pomocí koncentrované šungitové vody se používa k léčbě chronických chorob — nemocí dýchací soustavy a ušních, nosních s krčných chorob. Učeň pracoval zdarma, učební doba trvala čtyři roky a byla zakončena slavnostním přijetím mezi tovaryše. Čtěte na stránkách Zvědavec.

PAULA WILD PORN MADAM HLEDA